استقبال روزنامه رسالت از تجزیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

Image caption محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره خطر تجزیه این نهاد هشدار داده

یک هفته پس از هشدار محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره "خطر تجزیه" این تشکیلات، واکنش برخی از اعضای جامعه مدرسین و شماری از سیاستمداران و رسانه های محافظه کار به این هشدار ادامه دارد.

روزنامه محافظه کار رسالت در سرمقاله روز دوشنبه هفدهم تیر به قلم امیر محبیان نوشته است که این هشدار "حکایت از عمق اختلاف در میان دو گرایش موجود میان اصولگرایان دارد" و از تجزیه احتمالی این نهاد استقبال کرده است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هفته گذشته دلیل تجزیه احتمالی این تشکیلات را، همراهی نکردن محمد تقی مصباح یزدی و هوادارانش در جامعه مدرسین از انتخاب علی اکبر ولایتی به عنوان نامزد مورد حمایت جامعه مدرسین در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده بود.

آقای مصباح یزدی به عنوان یکی از اعضای این نهاد، از نامزدی سعید جلیلی حمایت کرده بود اما آقای جلیلی و ولایتی از میان شش نامزد انتخابات به ترتیب سوم و پنجم شدند و انتخابات با پیروزی حسن روحانی، نامزد مورد حمایت میانه روها و پایان گرفت.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از تشکل‌های اصلی روحانیون محافظه‌کار در ایران است. این نهاد به تازگی پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفته است.

"خالص تر شدن تشکیلات"

روزنامه رسالت نوشته "جدا شدن جریانات یا افرادی که اختلاف اساسی داشته وحتی باب تفاهم و گفت‌و‌گو با آنها بسته شده است به ویژه پس از اتمام حجت، نگران کننده نیست. آنچه که نگران کننده است وجود رخنه‌های اعتقادی میان اعضای جامعه مدرسین است که عملا این تشکیلات مهم را در بزنگاه های تصمیم گیری فلج می نماید."

این روزنامه از تجزیه احتمالی در جامعه مدرسین استقبال کرده و نوشته "تجربه ثابت کرده است که جدا شدن مجمع روحانیون از جامعه روحانیت باعث خالص‌تر شدن تشکیلات شد و حتی برسرعت عمل آن افزود."

روزنامه رسالت بیشتر به طیف بازار و سنتی‌تر محافظه کاران نزدیک است.

انتقاد از "ورود حوزه علمیه به جزئیات انتخابات"

اشاره روزنامه رسالت به جدا شدن گروهی از اعضای چپگرای جامعه روحانیت مبارز از این تشکل سیاسی راستگرا در زمان حیات آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی است که به تاسیس مجمع روحانیون مبارز انجامید.

Image caption جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از تشکل‌های اصلی روحانیون محافظه‌کار در ایران است

یک روز پیش‌تر هم روزنامه جمهوری اسلامی که از با نفوذترین روزنامه های محافظه کار در ایران محسوب می شود، از حوزه علمیه قم و جامعه مدرسین انتقاد کرده بود که "با ورود به جزئیات انتخابات و تعیین مصداق، به اعتبار خود لطمه می‌زند."

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته بود که در انتخابات، ریاست جمهوری ایران جامعه مدرسین "یکی از نامزدهای غیرروحانی ریاست جمهوری را مورد تأیید و حمایت قرار داد و بخش دیگری از حوزه نیز از یکی دیگر از نامزدهای غیرروحانی حمایت و تبلیغ کرد. نتیجه انتخابات که اعلام شد، همه دیدیم مردم به طرف نامزدی رفتند که جامعه مدرسین و بخش دیگر حوزه علمیه قم او را به حساب نیاورده بودند. ظرافت موضوع و نکته پندآموز این واقعه این است که روحانیت (البته باستثناء مراجع تقلید) به افراد غیرروحانی تمایل نشان دادند ولی مردم به تنها نامزد ریاست جمهوری که در لباس روحانیت بود رأی دادند."

روزنامه جمهوری اسلامی که زمانی ارگان رسمی حزب جمهوری اسلامی بود، پس از انحلال این حزب باقی ماند و در این سال ها به اکبر هاشمی رفسنجانی نزدیک بوده است.

از زمانی که محمد یزدی درباره "خطر تجزیه" جامعه مدرسین و نقش محمد تقی مصباح یزدی در به وجود آمدن این خطر و بالا گرفتن اختلافات میان اصولگریان هشدار داده است، شماری از سیاستمداران نزدیک به این نهاد گفته اند که خطر تجزیه رفع شده و اختلافی این نهاد را تهدید نمی کند.

احمد خاتمی، حسن ممدوحی و عباس کعبی، از اعضای جامعه مدرسین گفته اند که اختلافات سیاسی طبیعی است و با هشدار آقای یزدی جایگاه این نهاد حفظ می شود.

هرچند جامعه مدرسین به طور رسمی از نامزدی علی اکبر ولایتی در انتخابات حمایت کرد اما حسن روحانی، نامزد پیروز در این انتخابات در جریان سفر به قم با رئیس این نهاد دیدار و گفت و گو کرد. برخی رسانه های ایران می گویند آقای روحانی با محمد تقی مصباح یزدی هیچ دیداری نداشته است.

مطالب مرتبط