آلبوم عکس: همه همسران سران

به روز شده:  14:54 گرينويچ - چهارشنبه 10 ژوئيه 2013 - 19 تیر 1392

همسران رئیسان جمهور و نخست وزیران ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷

 • ملک خانم طباطبایی، همسر مهدی بازرگان، رئیس اولین دولت پس از انقلاب ایران. خانم طباطبایی طعم فشار سیاسی توسط حکومت‌های مختلف را چشید. گفته می‌شود که او زنی چندان سنتی نیست.

 • عذرا بنی صدر، همسر نخستین رئیس جمهوری ایران. فعالیت سیاسی قابل ذکری نداشت. پس از عزل همسرش خاطرات خوشی از انقلابیون ایران ندارد. در گفت و گو با مجله الوطن در فرانسه در مورد مقامات جمهوری اسلامی ایران گفته است: " اینها اسلام را وسیله قدرت طلبی کردند."

 • عاتقه صدیقی، همسر محمد علی رجایی نخست وزیر دولت ابوالحسن بنی‌صدر و سپس رئیس جمهور ایران. از جمله نخستین نمایندگان زن در نخستین دوره مجلس پس از انقلاب. خانم صدیقی در سالهای اول رهبری آیت الله خامنه‌ای از چهره‌های نسبتا فعال جریان چپ مذهبی بود که این فعالیت‌ها به رد صلاحیت او در انتخابات مجلس چهارم انجامید. خانم صدیقی از طرفداران جریان اطلاح طلب و از مخالفان آقای احمدی نژاد است. وی در جریان انتخابات بحث برانگیز چهار سال پیش از میرحسین موسوی حمایت کرد.

 • از زهرا عینکیان، همسر محمد جواد باهنر، نخست وزیر دولت آقای رجایی تصویری نیافتیم. اطلاعات چندانی در مورد او منتشر نشده است.

 • منصوره خجسته، همسر آیت الله علی خامنه‌ای سومین رئیس جمهور ایران. او از یک خانواده بازاری و سرشناس در مشهد است. تعدادی از وابستگان او و رهبر فعلی ایران در خارج از کشور زندگی می‌کنند و از جمله منتقدان جمهوری اسلامی هستند. از خانم خجسته عکسی یافت نشد.

 • از قدسیه سرخه‌ای، همسر محمدرضا مهدوی کنی، نخست وزیر موقت پس از انفجار نخست وزیری در سال شصت، تصویری نیافتیم. او مسوول 'واحد خواهران' دانشگاه امام جعفر صادق است.

 • زهرا رهنورد، از معدود زنان روسای دولت است که سالها قبل از جمهوری اسلامی نیز در محافل سیاسی ایران شناخته شده بود. نام اصلی او زهره کاظمی بود اما با نام مستعار زهرا رهنورد می‌نوشت و فعالیت می‌کرد. بعدها نام خود را تغییر داد. او حدود هشت سال رئیس دانشگاه الزهرا بود. خانم رهنورد همچنین هنرمند و مجسمه ساز است و یکی از آثار او با عنوان مجمسه مادر در یکی از میادین تهران نصب شده است. او بیش از دو سال است که به همراه همسرش در حبس خانگی به سر می‌برد.

 • عفت مرعشی ،همسر اکبر هاشمی رفسنجانی. او از جمله چهره‌های شناخته شده در میان همسران مقامات عالیرتبه ایرانی است. به صراحت لهجه مشهور است. در خاطرات سیاسی آقای هاشمی رفسنجانی واضح است که خانم مرعشی در نقش انتقال دهنده فعال دیدگاه‌ها و انتقادهای گروهی از مردم به همسرش عمل می‌کرده و در برخی موارد این کار به اختلاف و تلخی میان آنها می‌انجامیده است.

 • زهره صادقی همسر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران. او خواهرزاده موسی صدر از خانواده‌های مشهور مذهبی و سیاسی است. جزو نخستین همسران مقامات عالیرتبه ایرانی است که حضور اجتماعی و رسانه‌ای پیدا کرد.

 • اعظم السادات فراحی، همسر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران و نماینده او در مرکز امور زنان. تصاویر زیادی از او به همراه آقای احمدی‌نژاد در سفرهای مختلف و در مراسم گوناگون منتشر شده است. گفته می‌شود که در امور خیریه فعال است.

 • صاحبه عربی، همسر حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران. از او اطلاعات چندانی در دست نیست. به گفته مادر آقای روحانی، او دختر خاله آقای روحانی است و در سن 14 سالگی به عقد وی درآمده است. در این عکس در کنار فاطمه هاشمی دیده می‌شود.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.