چلچراغ تاریخی در صاحبقرانیه شکست

یکی از چلچراغ‌های تاریخی کاخ صاحبقرانیه در مجموعه نیاوران شکست.

معصومه باکوبچی مدیر مجموعه نیاوران با تائید این خبر به خبرگزاری مهر گفته "بنای کاخ صاحبقرانیه بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و طبیعی است که رفته رفته استحکام خود را از دست بدهد، بنابراین عدم استقامت سقف و ریخته شدن بخشی از آن باعث شد تا این لوستر تاریخی از محل خود کنده و به زمین اصابت کند."

مدیر مجموعه نیاوران با اشاره به اینکه بودجه‌ای برای تعمیر و استحکام بخشی کاخ صاحبقرانیه نداشته است، گفت: "پس از این اتفاق قرار شده است که بودجه ای برای تعمیر سقف کاخ، اختصاص پیدا کند."

کاخ صاحبقرانیه یکی از کاخ موزه‏ های مجموعه فرهنگی - تاریخی نیاوران است که بنای آن متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار بوده و در دوره پهلوی دوم به عنوان محل کار و پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار گرفته است. این کاخ دارای لوسترهای سقفی و دیواری زیادی است.

این کاخ محل زندگی ناصرالدین شاه بود و میان باغی وسیع در یکی از کاخ‌های مجموعه نیاوران در شمال شرقی تهران ساختمانی قرار دارد که قدیمی‌ترین کاخ این مجموعه‌است و تاریخ ساخت آن به عهد فتحعلیشاه مربوط می‌شود. علاوه بر حوض خانه و کرسی خانه کم‌نظیر صاحبقرانیه، از تالارهای مهم آن می‌توان جهان‌نما و آیینه را نیز نام برد.

در دوران پهلوی اول این کاخ برای برگزاری مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه بازسازی می شود، اما به علت سرمای شدید آن سال مراسم در مکان دیگری برگزار شد. پس از پهلوی اول در زمان پهلوی دوم فرح دیبا تغییراتی اساسی در قسمت‌های داخلی بنا و دکوراسیون آن ایجاد کرد و طبقه اول یعنی حوضخانه برای پذیرایی میهمانان و طبقه دوم به عنوان دفتر کار محمد رضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت.

پس از انقلاب این کاخ مدتی به روی عموم بسته بود و سپس برای بازدید عموم بازگشایی شد.

مطالب مرتبط