دفتر ریاست جمهوری ایران: احمدی‌ نژاد نمی‌‌خواست رئیس فدراسیون فوتبال شود

احمدی نژاد
Image caption دفتر احمدی نژاد اقدام او برای رسیدن به مقام ریاست فدراسیون فوتبال ایران را تکذیب کرده است

دفتر ریاست جمهوری ایران خبر اقدام رئیس جمهوری برای دستیابی به ریاست فدراسیون فوتبال این کشور را تکذیب کرد.

روز سه شنبه، ١٩ تیر (١٠ ژوئیه)، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت متن اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری را منتشر کرد که در آن، گزارش‌های حاکی از تلاش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برای ثبت نام برای ریاست فدراسیون فوتبال ایران تکذیب شده است.

این اطلاعیه با عنوان "تکذیب خبر مصاحبه صفایی فراهانی با عنوان احمدی نژاد می خواست رئیس فدراسیون فوتبال شود" در واکنش به اظهارات یکی از مقامات سابق ورزشی ایران صادر شده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که "در پی انتشار خبر غیر واقعی در برخی سایت‌های خبری با عنوان احمدی نژاد می‌خواست رئیس فدراسیون فوتبال باشد که منتسب به یکی از مسئولان اسبق فدراسیون فوتبال می‌باشد، به اطلاع می‌رساند که این خبر به اصطلاح افشاگرانه علیه رئیس جمهوری کاملا کذب و بی‌اساس است."

مرکز روابط عمومی و رسانه دفتر ریاست جمهوری افزوده است که "برای چندمین بار، همه اشخاص و رسانه‌ها را به رعایت اخلاق اسلامی و تقوای الهی دعوت کرده و مجددا توصیه می‌کند که با انتشار اخبار دروغ، اعتبار و وجهه خود را در نزد افکار عمومی مخدوش نکنند."

روز گذشته، سایت خبری قانون در گزارشی ضمن یادآوری بازی‌های مقدماتی جام جهانی در سال ٢٠٠٦، یادآور شد که در آن زمان، حوادثی در فوتبال ایران روی داد که "ایران را به دلیل آنچه که دخالت دولت در فوتبال عنوان شد تا تعلیق از سوی فیفا پیش برد."

در این گزارش، ضمن وعده چاپ گفتگویی با محسن صفایی فراهانی، که در دوره اختلاف بین ایران و فدراسیون بین‌المللی فوتبال - فیفا - ریاست کمیته انتقالی را بر عهده داشت، به نقل از آقای صفایی فراهانی آمده است که در آن زمان، "افرادی بالاتر از رئیس سازمان تربیت بدنی ابراز علاقه کردند که برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند."

Image caption صفایی فراهانی از تلاش یک مقام ارشد دولتی برای رسیدن به ریاست فدراسیون سخن گفته بود

اگرچه در خبر قانون، محسن صفایی فراهانی از این افراد نام نبرده، اما در ادامه گزارش آمده است که "یک عضو کمیته انتقالی که نخواست نامش فاش شود تایید کرد که این فرد رده بالاتر از رئیس سازمان، کسی نبود جز شخص احمدی نژاد که بارها و بارها میزان علاقه شدیدش به فوتبال را علنی کرده است."

این عضو کمیته انتقالی افزوده است: "در آن دوره ثبت نام، یک روز مدارک رئیس جمهوری وقت را آوردند و گفتند که احمدی نژاد می خواهد رئیس فدراسیون فوتبال هم باشد، ما قبول نکردیم و توضیح دادیم که رئیس دولت نمی‌تواند رئیس فدراسیون فوتبال هم باشد و این باعث تعلیق مجدد فدراسیون می شود."

وی افزوده است که "پس از آن، خود آقای علی آبادی خواستند ورود کنند به انتخابات که ما مخالفت کردیم؛ گفته شد که علی آبادی بیاید و خود رئیس دولت شخصا روی فدراسیون نظارت داشته باشد."

محمد علی آبادی، رئیس فعلی کمیته ملی المپیک، در آن زمان رئیس سازمان تربیت بدنی بود. با تشکیل وزارت ورزش، وظایف این سازمان به وزارت جدید منتقل شد.

توضیح قانون

در پی انتشار تکذیبیه دفتر ریاست جمهوری، سایت قانون در توضیح گزارش قبلی خود نوشته است که در انتشار آن خبر "قصد افشاگری نداشتیم" و افزوده است که "شاید آن تصمیم مبنی بر ارسال مدارک شخصی ریاست جمهوری برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ناشی از مشاوره‌های نامناسب آن زمان بوده."

Image caption به گزارش قانون، احمدی نژاد مدارک خود برای ثبت نام را به فدراسیون فرستاده بود

قانون افزوده است که روز گذشته، سایت اوج نیوز از قول شاهرخ شهنازی، مشاور بین‌المللی آقای علی آبادی اصل خبر را به این شکل تکذیب کرد: "آقای احمدی نژاد می‌خواستند ثبت نام کنند، اما این کار را انجام ندادند."

محسن صفایی فراهانی از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی از تشکل های اصلاح طلب در جمهوری اسلامی و عضو کمیتهٔ اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا و از روسای سابق فدراسیون فوتبال ایران است.

او در پی تعلیق فدراسیون فوتبال ایران در سال ۱۳۸۶، از سوی فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - ریاست کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال ایران را تا زمان رفع اختلاف و تعیین رئیس جدید فدراسیون، برعهده گرفت.

در پائیز سال پیش از آن، فیفا به دلیل آنچه که دخالت مسایل سیاسی در امور فدراسیون فوتبال ایران می خواند، عضویت این فدراسیون را به حالت تعلیق در آورد.

پیش از آن، محمد علی آبادی، در مقام ریاست سازمان تربیت بدنی و عضو دولت، محمد دادکان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران را بدون رعایت ضوابط فیفا از این سمت برکنار کرده و فیفا به ایران چند ماه فرصت داده بود این وضعیت را اصلاح کند. ایران در مهلت داده شده نتوانست خواست فیفا را برآورده کند که تعلیق عضویت فدراسیون فوتبال ایران را در پی داشت.

Image caption این نخستین باری است که از ابراز توانمندی احمدی نژاد در مدیریت ورزش فوتبال هم خبری منتشر می‌شود

در پی این رخداد، ریاست کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا به صفایی فراهانی سپرده شد و در دیماه سال ١٣٨٦، علی کفاشیان به عنوان رئیس مورد تایید فیفا برگزیده شد.

آقای احمدی نژاد در جریان مناظره‌های تلویزیونی انتخاباتی دوره دهم ریاست جمهوری، محسن صفایی فراهانی را به فساد متهم کرد که اعتراض شدید آقای فراهانی و درخواست او برای برگزاری مناظره با مقامات دولتی را در پی داشت که این درخواست برآورده نشد.

محسن صفایی فراهانی در جریان اعتراضات به نتیجه بحث برانگیز این انتخابات بازداشت و زندانی شد.

مقامات دولت محمود احمدی نژاد و رسانه‌های طرفدار او همواره از قابلیت فراوان آقای احمدی نژاد در مدیریت سخن گفته و خود او نیز در گذشته بارها داوطلب مشارکت در اداره امور جهان و حل مسایل و مشکلات بین‌المللی شده که پاسخ مساعدی در پی نداشته است.

با اینهمه، این نخستین باری است که گزارشی از ابراز توانمندی وی در مدیریت امور ورزشی نیز انتشار یافت که بعد از سوی دفتر ریاست جمهوری تکذیب شد.

مطالب مرتبط