سپاه پاسداران: فعالیت اقتصادی سپاه در دوره احمدی‌نژاد سخت‌تر شد

Image caption سپاه علاوه بر وظایف نظامی و امنیتی خود فعالیت گسترده اقتصادی نیز دارد

رمضان شریف، مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سپاه پاسداران، در مصاحبه با روزنامه شرق گفته است که موانع فعالیت‌های اقتصادی سپاه در دوره محمود احمدی‌نژاد بیشتر از دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

آقای شریف گفته است: "در حوزه سازندگی سپاه، در دوره آقای هاشمی و به‌ویژه در دوره آقای خاتمی از منظر کاری موانعش کمتر بود، گرفتن کار در دولت‌های نهم و دهم سخت‌تر بود."

او تاکید کرده: "این نظر من هم نیست، بلکه بیان صریح فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (رستم قاسمی وزیر فعلی نفت) است."

فعالیت‌های اقتصادی سپاه یکی از عمده‌ترین مسائل اقتصاد ایران است. منتقدان از قدرت‌گیری اقتصادی یک نهاد نظامی-امنیتی اظهار نگرانی می‌کنند، اما فرماندهان سپاه و بخش بزرگی از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی می‌گویند باید از توانایی‌های اجرایی وسیع این نیرو استفاده شود.

Image caption رمضان شریف، سخنگوی سپاه با روزنامه شرق مصاحبه کرده

با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۴ تصور عمومی بر این بوده که فعالیت‌های اقتصادی سپاه گسترش پیدا کرده است.

بسیاری محمود احمدی‌نژاد را رئیس‌جمهور مورد نظر سپاه می‌دانستند؛ بسیاری از وزرای کابینه آقای احمدی‌نژاد نیز از میان فرماندهان سپاه بودند. اما رابطه آقای احمدی‌نژاد و سپاه پاسداران در دوره دوم ریاست‌جمهوری او تیره شد.

رمضان شریف درباره موانعی که در دوره آقای احمدی‌نژاد برای فعالیت‌های اقتصادی سپاه ایجاد شده می‌گوید: "نمی‌خواهم بگویم عنادی داشتند ولی سختگیری‌های کار بیشتر بود."

آقای شریف گفته "گاهی مشکلات سپاه در این دوره بیشتر از دوره اصلاحات و سازندگی هم بود و برخلاف آنچه در برخی رسانه‌ها گفته شده که کار سپاه با آمدن احمدی‌نژاد تسهیل شد و سپاه در همه پروژه‌ها هست، اینطور نبود، این موضوع دقیق نیست و مستنداتش هم وجود دارد."

"یکی از دلایل آن هم این است که پذیرش کار از طرف کسانی که در دولت‌های نهم و دهم حضور داشتند بنا بر دلایلی مثل دولت اصلاحات و سازندگی سهولت لازم را نداشت."

'رضایت عمومی' از سرکوب اعتراضات ٨٨ به دست سپاه

سخنگوی سپاه گفته هرچند که "بسیجی‌ها گفتمان احمدی‌نژاد را به لحاظ نوع شعارها و عملکردی که در زمان مدیریت شهرداری از ایشان دیدند، پسندیدند" اما حمایت آنان به معنی حمایت سازمانی بسیج و سپاه از آقای احمدی‌نژاد نبوده است.

او همچنین از عملکرد نیروهای سپاه و بسیج در سرکوب اعتراضات ٨٨ دفاع کرده است. او گفته سپاه نه تنها اشتباهی در آن دوران مرتکب نشده، بلکه "سپاه اصلا نقشی نداشته است."

آقای شریف گفته که سپاه پس از "اقدامات ساختارشکنانه" در "مدتی کوتاه، محدود و موثر" در سرکوب معترضان نقش داشته است. او گفته "برآیندی که بعد از آن داشتیم رضایت عموم را به همراه داشته است و از عملکرد سپاه راضی بودند."

سخنگوی سپاه افزوده: "البته یکی از ضعف‌های ما در ماجراهای بعد از انتخابات سال ۸۸ این بود که از گفتمان معنوی و حضور آگاهی‌بخش فرماندهان سپاه که از محبوبیت خوبی در افکار عمومی برخوردار بودند، در رسانه ملی کمتر استفاده کردیم و دلیلش هم این بود که آنقدر دشمن تبلیغ کرده بود سپاه در انتخابات دخالت می‌کند که این نگرانی وجود داشت که خود همین حضور به دخالت سپاه در انتخابات ترجمه شود."

تمرکز قدرت امنیتی و اطلاعاتی در دستان سپاه منتقدان بسیاری در ایران دارد.

مطالب مرتبط