واکنش فاطمه کروبی به پیشنهاد عسگراولادی برای توبه همسرش

فاطمه و مهدی کروبی
Image caption فاطمه کروبی آقای عسگراولادی را "فردی دلسوز و انقلابی" دانسته و در عین حال افزوده که سکوت در مقابل "تکرار سخنان وهن آمیز نسبت به همسر دربندش" را جایز نمی داند

فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در نامه ای خطاب به حبیب الله عسگراولادی دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، از درخواست این چهره سیاسی محافظه کار برای "توبه" همسرش انتقاد کرد.

سایت سحام نیوز، سه شنبه اول مرداد (۲۳ ژوییه) متن کامل نامه خانم کروبی را منتشر کرده که در آن خطاب به آقای عسگراولادی نوشته "رسم مردانگی" نیست هنگامی که قلم و قدرت دفاع از مهدی کروبی و میرحسین موسوی رهبران اعترضات سال ۱۳۸۸ سلب شده، با "فرض مجرم بودن" از آنها خواسته شود توبه کنند.

آقای عسگراولادی چند روز پیش گفته بود: "از موسوی و کروبی درخواست دارم در ماه رمضان که ماه توبه است، نسبت به امام، رهبری و نظام شرایطی را ایجاد کنند که در شب‌های قدر آرامشی را که در دولت جدید پدید آمده، به جانب کمال ببریم و عید فطر امسال رنگ دینی، مذهبی، ملی و کشوری شود".

حبیب الله عسگراولادی پیشتر نیز در چند اظهارنظر جداگانه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را جزو "سران فتنه" ندانسته و گفته بود که این دو نفر را "مفتون" - تحت تاثیر "فتنه"- می داند و نه هدایت کننده آن. بسیاری از اصولگرایان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش را "فتنه" و آقایان موسوی و کروبی را "سران فتنه" می نامند.

فاطمه کروبی در نامه سرگشاده خود به آقای عسگراولادی تاکید کرده که وی را "فردی دلسوز و انقلابی" می داند و برای او "احترام ویژه" قائل است و در عین حال افزوده: "سکوت در مقابل تکرار سخنان وهن آمیز نسبت به همسر دربندم که هم غیر حقوقی است و هم غیر اخلاقی را جایز نمی دانم."

خانم کروبی افزوده است: "رسانه ملی [تلویزیون دولتی ایران] در ۴ سال گذشته در کنار سایر رسانه ها و سایت های متعلق به حکومت، بدون به رسمیت شناختن حق دفاع برای آقایان کروبی و موسوی، لاینقطع اتهام های واهی و بی پایه ای را علیه آنان ترویج کرده و این روزها شما با بستن چشم تان بر حوادث جامعه در سال های گذشته و با استناد به همان تبلیغات بی ارزش و بی محتوا خواستار توبه آنان می گردید."

وی در بخشی دیگر از نامه خود، با اشاره به شعارهای عده ای از مردم در جریان جشن های خیابانی پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، که خواستار رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند، گفته "کافی است به جامعه بنگرید و ببینید نتیجه آن همه تخریب و تهمت چه بوده".

این فعال سیاسی، گفته که "تنها گناه همسرش زودفهمی و بصیرت" بوده و به عنوان نمونه ای در همین ارتباط، به انتقادات مهدی کروبی از نحوه رفتار با متهمان در بازداشتگاه کهریزک اشاره کرده که به گفته وی "بعدها حکومت ابعادی از آن را پذیرفت و زمینه محاکمه متهمان را فراهم آورد". وی در عین حال حکم دادگاه کهریزک را ناکافی دانسته است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، گروهی از دستگیر شدگان به بازداشتگاه کهریزک انتقال یافته و مورد بدرفتاری شدید قرار گرفتند که به مرگ تعدادی از آنها منجر شد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از بهمن ماه ۱۳۸۹ تاکنون و در پی تظاهراتی که با فراخوان آنها برای اعلام همبستگی با قیام مردم مصر و تونس برگزار شده بود، در حصر خانگی قرار گرفته اند.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، سه روز پیش به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که پدرش هفته گذشته دو بار به علت درد کمر و نیز برای انجام آزمایش های پزشکی به بیمارستان برده شده است.

وی افزوده بود که کسی از اعضای خانواده آقای کروبی او را در بیمارستان همراهی نکرده و همچنین پرونده پزشکی او در اختیار خانواده‌اش قرار نگرفته است.