نماینده حسن روحانی: هدیه احمدی نژاد به دولت جدید ۸۰۰ میلیارد دلاری است که خرج کرده

Image caption با پایان دوره احمدی نژاد، حسن روحانی هفته آینده رسما به عنوان رئیس جمهور آغاز به کار می کند

اکبر ترکان، نماینده حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران که مسئول تحویل گرفتن دولت از محمود احمدی نژاد شده، با تکذیب وجود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی برای دولت روحانی، گفته "آقای احمدی نژاد هدیه‌شان را قبلا محبت کرده اند ایشان ۸۰۰ میلیارد دلار را خرج فرموده اند. هدیه شان به دولت یازدهم در واقع ۸۰۰ میلیارد دلاری است که خرج کرده‌اند."

آقای احمدی نژاد به تازگی گفته بود که میراث دولت او برای حسن روحانی، ۱۰۰ میلیارد ذخیره ارزی است. بر اساس آمار حدود ۶۰ درصد درآمدهای نفتی ایران در تاریخ این کشور، در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به دست آمده بود.

'دلارها متعلق به دولت نیست'

آقای ترکان روز چهارشنبه نهم مرداد به روزنامه شرق گفت " گزارش‌هایی را آقای احمدی‌نژاد در حضور مقام رهبری ارائه داده‌اند، همچنین در مصاحبه‌هایشان هم آمارهایی را ارائه کرده‌اند. اما آنچه کارگروه‌هایی که از طرف دکتر روحانی منصوب هستند بررسی کرده‌اند با گزارش‌های احمدی‌نژاد اصلا همخوانی ندارد."

آقای ترکان در رد گفته آقای احمدی نژاد درباره هدیه ۱۰۰ میلیارد دلاری اش به دولت روحانی به عنوان ذخیره ارزی، توضیح داده که این دارایی‌های بانک مرکزی است و جزو دارایی‌های دولت محسوب نمی‌شود.

نماینده آقای روحانی توضیح داده "گردش مالی نفتی که صادر می‌کنیم به این صورت است که خریدار نفت پول آن را به حساب معرفی شده توسط بانک مرکزی در خارج از کشور واریز می‌کند. این پول متعلق به دولت است. دولت این‌دلار را به بانک مرکزی می‌دهد و در مقابل ریال دریافت می‌کند و آن را خرج می‌کند. دولت وقتی به ازای آن‌دلار، ریال دریافت کرد و آن ریال را خرج کرد، دیگر نسبت به آن‌دلار نزد بانک مرکزی هیچ حقی ندارد . . . آقای دکتر احمدی‌نژاد فکر می‌کنند آن‌ دلار هم دوباره متعلق به خودشان است. در حالی که اینطور نیست."

روکش راه های استانی در آمار راه سازی

آقای ترکان در توضیح آنچه که آمارهای غیر واقعی آقای احمدی نژاد توصیف می‌شود گفته "مثلا وزیر راه دولت آقای احمدی‌نژاد فرموده‌اند ۶۳ هزارو۵۰۰‌ کیلومتر راه ساخته‌اند. در بررسی‌ها معلوم شد که ۴۶‌هزارو۵۰۰‌ کیلومتر از آن روکش راه‌های روستایی است. نمی‌دانم سهوا یا عمدا اما روکش راه‌های روستایی را با راهسازی جمع زده‌اند. در نتیجه هرکس به آمار بنگرد تصور می‌کند دولت احمدی‌نژاد بیش از ۶۳‌ هزار‌کیلومتر راه ساخته است. در حالی که مقدار واقعی ۱۶‌هزار‌کیلومتر است. روکش راه که جزو راهسازی نیست."

نماینده آقای روحانی وعده داده که دولت آینده ایران این موارد را بررسی خواهد کرد و به گفته او "ارقام دقیق کارهای صورت‌گرفته در حوزه‌های گوناگون را مشخص کرده و اعلام" می‌کند.

Image caption اکبر ترکان وعده داده دولت آینده آمارهای آقای احمدی نژاد را بررسی و "آمار دقیق" آن را اعلام خواهد کرد

دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد اوایل هفته آینده به پایان می رسد و او پس از هشت سال ریاست جمهوری، روز یکشنبه سیزدهم مرداد (چهارم اوت) نهاد ریاست جمهوری ایران را تحویل حسن روحانی خواهد داد.

آقای احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری اش تحت حمایت کم سابقه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار داشت که با ستایش و حمایت از اقدامات دولت در بخش های سیاسی و اقتصادی، خواهان سکوت منتقدان و مخالفان آقای احمدی نژاد می شد.

آیت الله خامنه ای در اولین خطبه نماز جمعه که پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایراد کرد با گلایه از منتقدان آقای احمدی نژاد از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، گفت که علیرغم دوستی پنجاه ساله با آقای هاشمی رفسنجانی، نظرش به نظر آقای احمدی نژاد نزدیک تر است.

حسن روحانی که در انتخابات ۲۴ خرداد با کسب اکثریت آرا به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران انتخاب شد، روز یکشنبه در مجلس ایران سوگند ریاست جمهوری یاد و کار خود را رسما آغاز می کند.

یک روز پیش از مراسم تحلیف، آیت الله علی خامنه ای، طی مراسمی حکم ریاست جمهوری آقای روحانی را تنفیذ خواهد کرد.

آقای روحانی چهارمین رئیس جمهور ایران در دوره رهبری آیت الله خامنه ای است.