رئیس کمیسیون انرژی مجلس: رای آوردن زنگنه برای وزارت نفت سخت است

وزارت نفت
توضیح تصویر،

بیژن نامدار زنگه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ وزیر نفت دولت های اول و دوم محمد خاتمی بود

مسعود میرکاظمی رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران با انتقاد شدید از بیژن نامدار زنگنه، کاندیدای پست وزارت نفت، کسب رای اعتماد توسط او را "سخت" دانست.

آقای میرکاظمی ۱۳ مرداد (۴ اوت) هشدار داد: "فتنه ۸۸ خط قرمز روشنی است که قطعا مجلس کسانی که در این فتنه نقش داشتند را دور از ذهن قرار نمی‌دهد."

اظهارات مسعود میرکاظمی، در مصاحبه با خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، و در آستانه معرفی کابینه حسن روحانی رئیس جمهور به مجلس نهم صورت گرفت. وزیر نفت دولت جدید، باید جایگزین رستم قاسمی آخرین وزیر نفت دولت احمدی نژاد شود که پیش از ورود به دولت، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس توضیح بیشتری در مورد ارتباط انتقادات خود از بیژن نامدار زنگنه و "فتنه ۸۸" نداد اما به نظر می رسد که این انتقادات، اشاره به عضویت آقای زنگنه در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ داشته باشد.

بسیاری از محافظه کاران حامی رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات انجام شده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه" نام می دهند.

مسعود میرکاظمی در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت که "ترحم نظام" باعث شده تا برخی از افراد دخیل در "فتنه" مورد پی گیری قرار نگیرند و اقدام این افراد را "خیانت" دانست.

آقای میرکاظمی همچنین با اشاره به "نقل قولی که از آقای زنگنه در رسانه‌ها مطرح شده که در باره مدیران نفتی گفته‌اند گروهبان‌ها باید بروند و ژنرال‌ها بیایند" گفت: "آقای زنگنه اگر این حرف را زده‌اند باید عذرخواهی کنند و اگر نگفته‌اند باید تکذیب کنند."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

وی افزود که باید بررسی شود که آیا اصلا بیژن نامدار زنگنه خود "صلاحیت گروهبانی در وزارت نفت را دارد یا خیر و این کار باید قبل از ورود به مجلس صورت گیرد".

مسعود میرکاظمی در دولت اول محمود احمدی نژاد، وزیر بازرگانی بود و در دوره دوم برای وزارت نفت انتخاب شد،اما دو سال بعد از سوی آقای احمدی نژاد برکنار شد.

در اوایل تیر ماه گذشته، بیژن نامدار زنگنه در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در مورد ویژگی های وزیر نفت در دولت یازدهم، خواستار ایجاد تغییرات جدی در مدیریت این وزارتخانه شده بود.

آقای زنگنه با ذکر اینکه "افرادی باید وارد وزارت نفت شوند که حرفه‌ای و کار بلد باشند" تاکید کرده بود: "باید گروهبان‌هایی که الان سر کار هستند بروند کار گروهبانی کنند تا ژنرال‌ها کارها را انجام دهند."

در زمان انجام این مصاحبه، هنوز نام آقای زنگنه به عنوان گزینه احتمالی حسن روحانی برای تصدی مسئولیت وزارت نفت مطرح نشده بود. اما چند هفته بود، رسانه های مختلف از او به عنوان وزیر پیشنهادی نفت در کابینه اول آقای روحانی یاد می کردند.

بیژن نامدار زنگه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ وزیر نفت دولت های اول و دوم محمد خاتمی بود.