روحانی: اگر حسن نیت ببینیم با آمریکا مذاکره می‌کنیم

حسن روحانی
Image caption آقای روحانی در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود از "اراده جدی" دولت ایران برای حل و فصل اختلافات با قدرت‌های جهانی خبر داد

حسن روحانی در مورد پرونده هسته‌ای ایران گفت: "به عنوان رئیس جمهور ایران اعلام می کنم که نظام جمهوری اسلامی اراده سیاسی جدی برای حل این مسئله با حفظ حقوق مردم ایران را دارد و همزمان رفع نگرانی های طرف مقابل را هم مد نظر قرار خواهد داد."

او گفت که اگر طرف های مقابل ایران هم این اراده سیاسی را داشته باشند، نتیجه مطلوب "در زمانی نه چندان طولانی" حاصل خواهد شد.

آقای روحانی امروز سه شنبه ۱۵ مرداد (۶ اوت) در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود به عنوان رئیس جمهور ایران، با انتقاد از رفتار و گفتار دوگانه مقامات آمریکایی، گفت که اگر دولت جدید ایران در رفتار دولت آمریکا حسن نیت ببیند و احساس کند که مذاکره مستقیم می تواند منافع ملی ایران را تأمین کند، آماده مذاکره مستقیم خواهد بود.

[آقای روحانی از کابینه پیشنهادی خود هم قاطعانه دفاع کرد. اینجا بخوانید]

آقای روحانی گفت: "حقوق هسته ای ایران بر اساس مقررات بین المللی مورد تأکید دولت خواهد بود و از حق مردم کوتاه نخواهیم آمد، اما اهل تعامل و گفتگو هستیم. آمادگی داریم با جدیت و بدون اتلاف وقت با طرف های دیگر وارد مذاکرات جدی و محتوایی شویم. اگر طرف مقابل هم آمادگی داشته باشد، مطمئن هستم نگرانی های دو طرف از طریق گفتگو در زمانی نه چندان بلند رفع خواهد شد."

او تأکید کرد که "سرلوحه کار باید گفتگو باشد نه تهدید، این کلید مسئله است."

آقای روحانی در مورد تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه ایران گفت: "هدف تحریم ها عملا ایجاد فشار بر اقشار مردم است. اینکه گفته می شود با این تحریم ها جلوی فعالیت های موشکی و هسته ای را می گیرند کاملا خلاف واقع است. هدف فشار بر زندگی مردم است. البته مردم ثابت کرده اند که در مقابل فشار خارجی ایستادگی خواهند کرد."

او گفت که دولتش تلاش خواهد کرد که با مذاکره جدی و اتخاذ "سیاست های معقول" با تحریم ها مقابله کند، اما برای ترمیم وضعیت اقتصادی کشور منتظر جواب طرف مقابل نخواهد ماند و برای آنچه "اقتصاد مقاومتی" خوانده می شود برنامه دارد.

آقای روحانی در پاسخ به سئوالی در مورد مصوبه جدید کنگره آمریکا برای تشدید تحریم های ایران، گفت: "نمی خواهم بگویم که بین کنگره و دولت آمریکا تقسیم کار پنهانی صورت گرفته است. آنچه برای ما مهم است سیاست عملی آمریکا خواهد بود."

رئیس جمهور جدید ایران گفت که دولت او اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد خواهد کرد و "به اقدامات عملی سازنده و معنی دار آنها قطعا پاسخ مشابه و متناسب داده خواهد شد."

او افزود: "رأی مردم ایران در انتخابات اخیر رأیی معنا دار بود که هنوز پاسخ عملی و مناسب از جانب آمریکا به آن داده نشده است. بیانیه اخیر کاخ سفید نشان می دهد که هنوز مسئولان آمریکایی درک درستی از ملت ایران ندارند. رفتارها متناقض و پیام ها هم در گفتار و در عمل ناهمسو بوده است."

او گروه فشار طرفدار اسرائیل را متهم کرد که اراده خود را بر نمایندگان کنگره آمریکا تحمیل کرده اند.

واکنش‌های آمریکا و روسیه

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره واکنش آمریکا به موضع‌گیری‌های حسن روحانی گفت: موضع ما همیشه این بوده است. مشخص است که ما با کشورهای گروه ۱+۵ همکاری می کنیم. همچنین گفته‌‌ایم با علاقه مسئله مذاکرات مستقیم با ایران را در نظر می‌‌گیریم. ولی توپ در زمین آنهاست و هنوز احساس می‌کنیم که آنها باید قدم‌هایی در این باره بردارند تا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند و این هنوز محقق نشده است.

سینا علی‌نژاد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۶ اوت در نشست خبری این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از او پرسید که با توجه به سخنان اخیر حسن روحانی، آیا آمریکا آماده است که به ایران پیشنهاد دهد دست‌کم فعلا تحریم‌ها را افزایش ندهد؟

خانم ساکی در پاسخ گفت: حسن روحانی تازه سوگند ریاست جمهوری خورده است. اگر دولت جدید تصمیم بگیرد به طور اساسی و با جدیت به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و راه‌‌حل صلح‌آمیزی برای برای این مسئله پیدا کنند، خواهند دید که آمریکا مشتاق چنین تعاملی است. ولی هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم.

در همین حال روسیه از مواضع حسن روحانی استقبال کرده و گفته است مذاکرات تازه بین ایران و قدرت‌های جهانی نباید به تعویق افتد و باید در میانه سپتامبر، اواخر شهریور، برگزار شود.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه که در سفر به ایتالیا به سر می‌برد، گفته است: "بسیار حیاتی است که از رویکرد سازنده مقامات ایران حمایت کنیم".

او همچنین گفته است: "با رئیس جمهور ایران کاملا موافقم که اختلافات باید با مذاکره حل و فصل شود نه با اولتیماتوم".

قرار است ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در سپتامبر، ماه آینده میلادی، برای اولین بار با حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری ایران دیدار کند.

اتحادیه اروپا هم روز سه‌شنبه در نامه‌ای به رئیس جمهوری جدید ایران، گفت آقای روحانی "قدرت زیادی برای برقرار کردن گفت‌وگو" دارد و ابراز امیدواری کرد که دور جدید مذاکرات، "در اولین فرصت که میسر باشد" برگزار شود.

مطالب مرتبط