قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی از واقعه حمله به علی لاریجانی در قم

Image caption گزارش مجلس حادثه قم را سازمان یافته دانسته و گفته اعضای "حلقه پرتو" (نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی) در آن نقش داشته‌اند

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد بر هم زدن سخنرانی علی لاریجانی در قم، در نشست علنی امروز مجلس قرائت و با رای نمایندگان به قوه قضائیه ارجاع شد. در این گزارش آمده است که "اقدامات خودسر"، شایسته "نهادهای انقلابی" نیست.

حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت که این گزارش محصول دو هزار ساعت کار کمیته‌ای مرکب از منصور حقیقت‌پور، جواد جهانگیرزاده، مهدی دواتگری و سیدحسین نقوی‌حسینی بوده است.

حمله به علی لاریجانی رییس مجلس نهم، در ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ و در حرم حضرت معصومه صورت گرفت و در جریان آن، عده ای با پرتاب کفش و مهر به سمت آقای لاریجانی، سخنرانی وی در سالگرد پیروزی انقلاب ایران را فطع کردند.

به نوشته رسانه ها متن کامل گزارش واقعه ۲۲ بهمن قم ۶۰۰ تا ۷۰۰ صفحه است، اما چون تحت عنوان "محرمانه" طبقه بندی شده، برای قرائت در مجلس، گزارشی مختصر در حد ۶-۷ صفحه تهیه و نام افراد هم از آن حذف شده است. با این حال، گزارش خوانده شده در مجلس هم حکایت دارد که حمله قم، سازمان‌دهی شده بوده است.

این گزارش قرار بود روز هفتم مرداد در مجلس خوانده شود، اما قرائت آن به تعویق افتاد و به امروز موکول شد. درباره این گزارش تا به حال جنجال های زیادی ایجاد شده که از ترکیب اعضای کمیته گرفته تا محتوای آن و حتی قرائت آن در صحن علنی را در بر می‌گرفته است.

لینک صوتی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

متن گزارش

در ابتدای گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، "اقدامات افراد خودسر که اقدام به برگزاری تجمع و اقداماتی در مراسم مسئولان و علما" می‌کنند "ترور شخصیت" خوانده شده و آمده که واقعه قم "قلب رهبر انقلاب را خدشه دار و موجبات سوء استفاده بیگانگان را فراهم کرده است".

در ادامه گزارش، شش مورد از اقدامات "افراد خودسر" در سال های گذشته یادآوری شده و از جمله، برهم زدن مراسم سخنرانی اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی و همچنین شعار دادن علیه تعدادی از از روحانیون ارشد قم همچون عبدالله جوادی آملی، لطف الله صافی گلپایگانی، ابراهیم امینی و رضا استادی مورد اشاره قرار گرفته است.

بنا بر گزارش، در جریان حمله به علی لاریجانی "گروه‌های ۵ الی ۱۰ نفره از چند نقطه شبستان به پا خاسته و علیه ایشان شعار داده و به مرور به سمت تریبون حرکت می‌کنند و از میان این افراد چند لنگه کفش و تعدادی مهر نماز به سمت ایشان پرتاب می‌شود، در حالی‌که این گروه همچنان شعارهای بصیرت بصیرت و خجالت، خجالت را سر می‌دادند".

Image caption گزارش واقعه قم، به شش مورد دیگر "ترور شخصیت" گروه های لباس شخصی نیز اشاره کرده است

گزارش حکایت دارد که پیش از واقعه، اداره کل اطلاعات، اطلاعات نیروی انتظامی و اطلاعات سپاه علی بن ابیطالب قم "طرحی برای ایجاد التهاب" را کشف کرده و به استانداری اعلام کرده بودند که در همین ارتباط، "برخی از طلاب و دانشجویان یارگیری کرده‌اند".

هشدار قبلی "یکی از فعالین سیاسی - اجتماعی قم" به بر هم زدن مراسم سخنرانی علی لاریجانی، "طراحی و چیدن افراد خاص در شبستان حرم حضرت معصومه"، "تولید ادبیات و هیجان خشونت" توسط سخنرانان مسجد اهل البیت قم، اظهارات یکی از مسئولین استان قم به دیگر مسئولان درباره احتمال اصابت کفش یا اجسام دیگر به افرادی که در ردیف های جلوی محل سخنرانی نشسته اند و "اقدامات برخی افراد حلقه پرتو" از جمله یکی از آنها که بعد از برهم زدن مراسم تاکید کرده که به سمت سخنران مهر پرتاب کرده، از جمله شواهدی هستند که در گزارش، برای اثبات سازماندهی واقعه مطرح شده اند.

"حلقه پرتو" که برخی اعضای آن مسببان حمله معرفی شده اند، ظاهرا اشاره ای به کارکنان نشریه "پرتوسخن" است که توسط شاگردان و نزدیکان محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندروی مقیم قم اداره می شود.

گزارش سپس به "خطا و تقصیرات دستگاه‌های مسئول" در استان پرداخته و از استانداری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم، اداره کل اطلاعات استان و فرماندهی انتظامی استان به دلیل بی‌توجهی، عدم ارائه اطلاعات لازم، فقدان پیش‌بینی و انگیزه یا عدم توانایی در شناسایی عاملان حمله انتقاد کرده است.

گزارش با اظهارات چند تن از روحانیون ارشد قم از جمله ناصر مکارم شیرازی، حسین نوری همدانی، محمدجواد فاضل لنکرانی و ابراهیم امینی به پایان می رسد؛ از جمله صحبت‌های آقای امینی که گفته است: "اینها [مهاجمان] یک گروه خلع‌الساعه نیستند،‌ اینها یک گروهی هستند که سال‌ها تشکیل شده‌اند و متشکل هم هستند و در جاهای مختلف حضور پیدا می‌کنند."

حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حدود بیست روز پیش در مصاحبه ای با روزنامه بهار گفته بود: "برای ما متقن است که این حادثه سازمان‌دهی شده بوده است. ما مقصران حادثه را به ترتیب نهاد‌هایی که به آن وابسته هستند مشخص کردیم."

آقای نقوی حسینی اضافه کرده بود: "برای ما محرز است بعضی از اعضای پرتو در شکل‌گیری این فتنه نقش داشته‌اند."

پیش از این نشریه ۹ دی به مدیرمسئولی حمید رسایی نماینده مجلس، با انتشار قسمت هایی از گزارش محرمانه کمیسیون امنیت ملی در مورد واقعه قم، آن را مورد انتقاد قرار داده بود. این نشریه نوشته بود که گزارش "نارضایتی عمومی" را به شش یا هفت نفر تقلیل داده و نهادهای امنیتی، سپاه، نیروی انتظامی و شورای تامین استان را متهم کرده است.

در پی قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی در جلسه امروز مجلس، نمایندگان با اکثریت آرا رای به ارجاع آن به قوه قضائیه دادند تا در این قوه مورد رسیدگی قرار بگیرد.

مطالب مرتبط