روحانی درباره وزیران پیشنهادی‌اش چه گفت

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در بخشی نخستین روز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی در مجلس، وزیران پیشنهادی خود را معرفی و در چند جمله از آنها دفاع کرد.

او در ابتدای سخنان خود گفت: "من به شایستگی وزرایی که برگزیده‌ام اطمینان دارم و معتقدم وزرایی که در روز تحلیف به مجلس شورای اسلامی معرفی کردم، به خوبی از پس تحقق برنامه‌ها و اهداف دولت برمی‌آیند. دولت تدبیر و امید یک مجموعه واحد است من در انتخاب وزرا مشکلات کشور و توانمندی‌های افراد را مد نظر قرار داده‌ام و در سه زمینه اقتصاد زیربنایی، سیاسی و امنیتی و فرهنگی و اجتماعی وزرایی را انتخاب کردم که توانایی کار گروهی و هماهنگ با دولت را داشته باشند."

در زیر بخشی از دفاع آقای روحانی از وزیران پیشنهادی اش را می‏‎خوانید.

حسن هاشمی - بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

"آقای دکتر هاشمی یک عنصر جهادی است و از اول هم آشنایی ما با ایشان به عنوان یک چهره جهادی در میدان رزم و جنگ بوده است. ایشان سابقه ۳۳ ماه حضور در جبهه دارند و دو بار در میدان جنگ مجروح شده‌اند.

روحانی هاشمی را از افتخارات علمی کشور دانست و اظهار کرد: ایشان جزو افراد نمونه کشور هستند و جایگاه ایشان جهانی است؛ چنانچه در بسیاری از سمینارهای بین‌المللی و مراکز بین‌المللی دعوت می‌شوند.

آقای هاشمی جزو وزرایی بودند که من با اصرار از ایشان دعوت کردم، با اینکه افراد صاحب نظر دیگری را می‌شناختم و خود ایشان هم همان‌ها را معرفی می‌کرد. به هر ترتیب من فکر می‌کنم که حضور اقای هاشمی در این وزارتخانه موجب یک تحول خواهد شد و برنامه‌هایی که دولت برای بخش سلامت دارند کاملا هم فکر و هماهنگ هستند."

بیژن نامدار زنگنه - نفت

"زنگنه برای نفت انتخاب شدند. من برای این وزارت خانه با خیلی ها صحبت کرده و مشورت کردم. هم از صاحبان صنعت نفت با واسطه سوال کردم. ابتدا که ایشان را دعوت کردم، گفتم کی وزیر نفت؟ یک فردی را معرفی کرد و گفت من خودم لازم باشد کمک می کنم. بار دیگر هم فرد دیگری معرفی کرد. ولی هر دو نفری که معرفی شده بود با ایشان مشورت کردم گفتند بهترین وزیر نفت خود آقای زنگنه است."

"من تجربه زیادی از ایشان دارم در دوران شورای عالی امنیت ملی. در برخی رسانه ها و مطبوعات مطالبی راجع به ایشان مطرح کردند که اگر هم بحثی باشد من خودم مولف آن بودم و اگر لازم باشد خواهم گفت که آن موضوع ارتباطی به صلاحیت ایشان ندارد. در شرایط فعلی وزارت نفت یک اهمیت ویژه ای دارد. تنها به عنوان یک منبع درامدی که آنهم با معضلاتی مواجه است نگاه نکنیم. نیاز به تلاش گسترده ای در این زمینه و بی تردید زنگنه جزو بهترین ها و به اعتقاد بسیاری، بهترین است در این زمینه. ایشان از چهره های نبرد است که سالها در جهاد سازندگی در جبهه فعال بوده است و در وزارتخانه های مختلف از جمله نیرو و نفت فعال بوده است."

محمدرضا نعمت زاده - صنعت، معدن، تجارت

"آقای نعمت‌زاده نیازی به معرفی ندارد و وقتی اسم صنعت برده می‌شود نام آقای نعمت‌زاده نیز در کنار آن برده می‌شود. یادم هست که با ایشان در زمان دولت شهید رجایی سفر استانی رفتم، ایشان همواره فردی فعال بوده‌اند، اگر به ایشان پدر صنعت یا پتروشیمی گفته می‌شود این عبارت درستی برای ایشان است. در بخش‌های مختلف پتروشیمی آثار فعالیت‌های ایشان را می‌بینیم."

"تجارب ایشان در بخش صنعت و معدن گسترده است و وقتی که ما به افراد دیگری تصدی این وزارتخانه را پیشنهاد می‌دادیم، آنها به ما پیشنهاد می‌دادند که آقای نعمت‌زاده وزیر شود و ما به عنوان معاون با ایشان کار می‌کنیم،‌ حتی کسانی که خود آقای نعمت‌زاده معرفی کرده بودند ترجیح‌شان این بود که ایشان وزیر باشد. دوستی می‌گفت که سن آقای نعمت‌زاده ممکن است کمی بالا باشد، ولی مهم این است که قلبش به همان اندازه جوان است و تلاش‌شان به اندازه جوان‌هاست و اخیرا چند مشکلی که وجود داشت را ایشان با شهامت حل کردند."

محمدجواد ظریف - امور خارجه

"سابقه آشنایی من با ایشان به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد و ایشان در نمایندگی ایران در سازمان ملل فعالیت می‌کردند و همچنین در بحث قطعنامه ۵۹۸ و مذاکراتی که صورت می‌گرفت رابطه ما نزدیک‌تر شد."

آقای ظریف از چهره‌های ممتاز در عرصه سیاست خارجی هستند، دانش و تخصص مورد نیاز را دارا می‌باشند و از افراد شایسته در این عرصه به خاطر تجربیات فراوان‌شان هستند. ایشان از چهره‌های بنام در مذاکرات سیاست خارجی است، صاحب‌نظر و دانشمند در فهم و درک مسائل سیاست خارجی است و من فکر می‌کنم که جزء بهترین گزینه‌ها و یا به عبارت دقیق‌تر بهترین گزینه برای تصدی مسئولیت وزارت خارجه در شرایط امروز است؛ چرا که ما در شرایط امروز نیازمند یک وزیر خارجه کاملا آگاه، کارآمد، متخصص و ... برای حل مشکلات هستیم."

مصطفی پورمحمدی - دادگستری

"فکر می کنم پورمحمدی نیاز به معرفی نداشته باشد. سالها وزیر کشور بوده و مسئولیت های مختلف داشته و سالهای اخیر رئیس سازمان بازرسی بوده. ایشان از فضلای حوزه علمیه قم و دارای تحصیلات در سطح اجتهاد است. هرکجا ایشان بوده چهره موفقی بوده است. هم بخش اجرا را تجربه کرده و هم بخش قضا را. همه جا به عنوان چهره موفقی بوده و الان هم به عنوان استاد حوزه و دانشگاه مشغول فعالیت تدریسی هم هست. وی تنها وزیر دادگستری و رابط قوه قضائیه نخواهد بود. بخاطر تجربیات فراوانش، از این تجربیات در دولت استفاده خواهیم کرد."

محمود علوی - اطلاعات

"آقای علوی به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات، از چهره های شناخته شده و معتدل است. من با وی از مجلس شورای اسلامی اول آشنا شدم. در همان مجلسی که قانون وزارت اطلاعات را می نوشتیم ایشان هم در کمیسیون خاص این قانون بود. در تدوین قانون نقش داشت. مدتها در مجلس رئیس کمیسیون امنیت داخلی و شوراها بود. کاملا به قوانین و مقررات داخلی کشور آشناست. فردی معتدل بوده همواره. از سوابقش این است که جزو جلسه عقلا بوده و همیشه به میانه روی و دقت نظر شهرت داشته. سالهاست با وی در مجلس خبرگان رهبری هم همکاریم در دوره های سوم و چهارم. در کمیسیون خبرگان هم با وی همکاریم. وی کاملا به مسائل امنیتی و حساسیت های این بخش اشراف دارد."

علی طیب نیا - اقتصاد

"وی فرد صاحب نظر و متخصص و از اساتید بنام دانشگاه در حوزه مسائل اقتصادی است. به عنوان یکی از صاحب نظرانی است که دارای تجربه عملی زیادی هم هست. در کمیسیون های مختلف دولت، در نهاد ریاست جمهوری و شورای پول و اعتبار و ستاد تنظیم بازار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و امور اقتصادی و ... فعال بوده است. چهره ای است که به دلیل دانش و تجربه اش مورد پذیرش صاحب‌نظران است. با بسیاری اساتید و صاحب نظران و گروه اقتصادی مشورت کردیم، آقای طیب نیا جزو بهترین ها معرفی شدند. در مذاکرات با ایشان هم همین را به دست آوردیم. انشاءالله قادر خواهد بود این وزارتخانه را در این شرایطی که در معضل اقتصادی هستیم، متحول کند."

علی ربیعی - تعاون، کار، رفاه اجتماعی

"من با آقای ربیعی بیش از بیست سال است که کار کرده‌ام و بیش از ۲۷ سال است که با ایشان رفیق هستم. ایشان معاون پارلمانی بودند و ما نیز در مجلس حضور داشتیم. در دبیرخانه شورای امنیت ملی شانزده سال در خدمت ایشان بودیم، ایشان فردی صاحب‌نظر است، دارای فکری استراتژیک است، استاد دانشگاه هستند و در عرصه پژوهش فعالیت می‌کنند.

"ما در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی به غیر از بعد اقتصادی باید به بعد اجتماعی و کارگری نیز توجه کنیم. ایشان در مسائل اجتماعی صاحب‌نظر است، در زمینه مسائل کارگری نیز صاحب‌نظر است و درست است که تحصیلکرده و صاحب‌نظر است ولی کارگران ایشان را از جنس خودشان می‌دانند،‌ در صنوف کارگری بوده و در این مقطع مهم بود که ایشان این مسئولیت را بپذیرند."

عبدالرضا رحمانی فضلی - کشور

"وی به معرفی نیاز ندارد. آخرین مسئولیت وی در دیوان محاسبات کشور بوده است. وی همواره نماینده معقول و صاحب‌نظری است که من از دوره چهارم مجلس با وی آشنا هستم. وی در صداوسیما، شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور تجربه دارد و دارای مدرک دکترای جغرافیا است."

"دلیل انتخاب وی این بوده است که استان‌های ما بیشتر از لحاظ توسعه‌ای و اقتصادی تحرک داشته باشند اما مسئولیت‌های سیاسی و امنیتی هم در وزارت کشور وجود دارد اما رحمانی‌فضلی به این دلیل انتخاب شده است که آرامشی را به کشور اعطا کند و با این انتخاب اعلام می‌کنیم که یک فضای اقتصادی و فرهنگی را بر کشور حاکم می‌کنیم؛ البته هرجا لازم است فضای سیاسی و امنیتی هم وجود خواهد داشت."

محمدعلی نجفی - آموزش و پرورش

"وی از چهره های علمی بنام هست. از دانشجویان بااستعداد رشته ریاضی در دانشگاه MIT بوده و در ایران هم چه در وزارت علوم و هم در دولت، و هم مدتی که وزیر آموزش و پرورش بوده، انصافا وزیر مورد احترام و محبوب همه بود. آنوقت در مجلس بودیم و می دیدیم عکس العمل نمایندگان را."

"وی فردی صاحب نظر و باتجربه است. برنامه های خوبی برای بخش آموزش و پرورش دارد و سابقه طولانی در این وزارت داشته است."

محمود حجتی - جهاد کشاورزی

"مهندس حجتی برای جهاد کشاورزی برگزیده شد. وی ابتدا امتناع می کرد و خودش رفت یکی از افراد مفید و ارزشمند این بخش را معرفی کرد و گفت این بهتر است و من کمکش می کنم. بعد از مشورتهای زیاد، در مجموع همه نظرشان این بود که خود آقای حجتی مسئولیت را بپذیرند. و همان فردی که معرفی کرد، به عنوان معاونین در کنار ایشان فعالیت کنند. ما هم به این نظر رسیدیم و ایشان که اولش تردید داشت، بعد از اینکه شرایط را دید این مسئولیت را پذیرفت."

"وی دارای تجربه بسیار موفقی است و واردات امسال خود من را نگران کرده است. وقتی دیدم باید ۷ و نیم میلیون تن گندم وارد کنیم. احساس کردم نیاز داریم به یک تحول جدی در بخش کشاورزی. انشاءالله این تحول با کمک همه عزیزان در وزارت جهادکشاورزی و کمک نمایندگان و همه کشاورزان عزیز در سراسر کشور و البته با سیاست های دولت در زمینه محصولات کشاورزی و واردات و با یاری خداوند، سال آتی امیدوارم شاهد شرایط بسیار مطلوب تری نسبت به امسال باشیم."

جعفر میلی منفرد - علوم

"میلی منفرد از شخصیت های علمی و دانشگاهی کشور است و از افراد ممتاز علمی. استاد تمام مهندسی برق در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. تجربیات فراوانی در زمینه مدیریت و اجرایی در وزارت علوم و بخش های دانشگاهی داشته و از افرادی بوده که جزو تلاشگران برای تاسیس پارکهای علم و فناوری بوده."

"در دفاع مقدس معاون دفاعی وزارت علوم در جنگ بوده. در مجموع بررسی ها به نتیجه رسیدیم که وی شخصیت مستقل دارد و با همه جناح ها در دانشگاه ارتباط دارد. قول صریح ایشان به جمع ما و شخص من این بوده که مشی ایشان صددرصد یک مشی اعتدالی در دانشگاه خواهد بود و برنامه هایی که دولت مدنظر دارد را اجرا خواهد کرد."

حسین دهقان - وزیر دفاع

"آقای حسین دهقان، سردار سرتیپ پاسدار، را اغلب نمایندگان محترم می شناسند. ایشان از فعالان دفاع مقدس در سپاه تهران و یگان‌های رزمی این استان بوده. مدتی فرماندهی نیروی هوایی سپاه را داشته و بعد از جنگ مسئولیت های متعددی داشته و جانشین وزیر دفاع در دولت هفتم و هشتم بوده. در بسیاری از زمینه های حساس تولید اقلام دفاعی نقش بسیار موثری داشته. چند سال در بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمتگزار بوده و امروز هم در مقام استادی دانشگاه تهران است."

محمود واعظی - ارتباطات و فناوری اطلاعات

"آقای واعظی برغم این‌که طی سال‌های اخیر چهره فعال‌تری در عرصه سیاست خارجی داشته‌اند، اما تحصیلاتشان در رشته ارتباطات است و اولین آشنایی بنده بعد از انقلاب با ایشان وقتی بود که مسئول مخابرات کشور در زمان مرحوم شهید قندی بودند."

"معتقدم در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات علاوه بر تخصص در مسائل الکترونیک‌،‌ مخابرات‌،‌ آی تی و غیره نیازمند ارتباطات فعال خارجی هستیم تا شرکت‌های مختلف را به بخش‌های بیرونی وصل کنیم برای دریافت تکنولوژی و فعال شدن در بخش‌های مختلف که می‌تواند برای ما با برنامه‌ریزی درست کارآفرین باشد و از ایشان تشکر می‌کنیم که این مسئولیت را پذیرفتند و من تایید می‌کنم که آقای واعظی از مدیران فعال و ارزشمند کشور هستند که هر کجا بوده‌اند شاهد مدیریت خوب ایشان بوده‌ایم."

حمید چیت چیان - نیرو

"اولین آشنایی من با وی در مجلس شورای اسلامی بوده است. وی از خانواده شهید و خانواده‌ای روحانی است و تحصیلات مرتبطی با مسئولیت خود دارد و دارای سوابق مفید اجرایی و قانونگذاری است."

"وی در شرکت‌های توانیر و سازمان برق فعال بوده و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند است. وی فردی مومن، خدوم، فعال، ارزشمند و صاحب‌نظر است."

علی جنتی - ارشاد و فرهنگ اسلامی

"آقای علی جنتی که برای وزارت ارشاد برگزیده شده از چهره های علمی و انقلابی است. ایشان در دوران انقلاب، قبل از پیروزی انقلاب هم بسیار فعال بود و از فضلای بنام بودند در حوزه علمیه. کاملا با فقه اسلامی، اقتصاد اسلامی، فلسفه اسلامی آشنا هستند."

"بنده البته از همان سالهای اولیه که ایشان در قم طلبه شده بود با وی دوست و رفیق بودم. در دوران انقلاب و نهضت اسلامی هم اینچنین بود. بعد از انقلاب هم در صداوسیما ایشان عضو شورای سرپرستی بودند و فعال بودند. مدتی معاونت امور بین الملل وزارت فرهنگ را به عهده داشت و مدتی قائم مقامی سازمان فرهنگ و ارتباطات. در سیاست خارجی هم عنصر فعالی بود. همواره ایشان دارای تفکر اعتدالی و میانه روی بوده است."

عباس آخوندی - راه و شهرسازی

"آخوندی از بیت علماست و دارای دکترای اقتصاد سیاسی از دانشگاه لندن است. شما ایشان را می شناسید، جزو افرادی بود که در تشکیلات جهاد سازندگی فعال بوده. در دولتهای مختلف فعالیت داشته. وزیر مسکن و شهرسازی بوده است قبلا. طرح آمایش سرزمین را در دوران مسئولیت خود تهیه کرده و الان هم عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است و عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان. در مجموع با شناخت خودم از ایشان و مشورتهایی که با انجمن‌های حرفه‌ای انجام شد وی را به عنوان بهترین فرد برای تصدی این مسئولیت یافتم."

مسعود سلطانی فر -ورزش و جوانان

"آقای مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان از چهره های خدوم و فعال است که نمایندگان از سوابق ایشان مطلع هستند. در ۶ استان با مسئولیت های مختلف فعالیت داشته و ۲ سال هم تجربه مدیریتی در سمت قائم مقامی سازمان تربیت بدنی داشته است. در زمینه مدیریت امور جوانان بسیار فعال بوده و مسئولیت شورای جوانان استانها را در استانهای مختلف به عهده داشته است. بینش وی بینش توسعه‌ای هست. با بحث هایی که با وی داشتم دیدم در زمینه ورزش و جوانان صاحب برنامه و فکر است و علاقمند."

"تاریخچه خوبی هم در ذهن از کل ورزش و ورزشکاران و قهرمانان دارد که من خودم هم متعجب شدم. یک کامپیوتر متحرکی در ذهنش دارد. کسی که میخواهد این مسئولیت را بپذیرد باید هم اطلاعات گسترده اینچنینی داشته باشد. وی به ظرفیت های ورزش کشور اشراف دارد. کارنامه وی در هرجا چه استانداری و چه ورزش، کاملا موفق بوده است."