حسن روحانی برای سخنرانی در سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند

حق نشر عکس Fars

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پایان جلسه هیئت دولت ایران گفته است که آقای روحانی در سازمان ملل سه سخنرانی خواهد داشت.

به گفته وزیر امور خارجه ایران، سخنرانی اول حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سخنرانی دوم به عنوان رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها در اجلاس خلع سلاح اتمی و سومین سخنرانی او در جمع وزرای خارجه عضو جنبش غیرمتعهدها خواهد بود. ایران از شهریور سال گذشته خورشیدی، به مدت سه سال رئیس دوره ای جنبش غیر متعهدها شده است.

'وسواس' روحانی

زمان دقیق سفر آقای روحانی اعلام نشده اما نشست مجمع عمومی سازمان ملل ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) افتتاح و اجلاس خلع سلاح اتمی مطابق برنامه اعلام شده از سوی سازمان ملل چهارم مهر (۲۶ سپتامبر) آغاز می شود.

از زمان روی کار آمدن آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، درباره حضور او در مجمع عمومی سازمان ملل ابهام وجود داشت. وزیر امور خارجه ایران در روزهای اول آغاز به کار دولت جدید گفته بود که آقای روحانی اصرار به انجام سفرهای "محتوایی دارد تا برای کشور دستاورد داشته باشد."

از میان شش رئیس جمهوری که تاکنون ایران داشته، محمود احمدی نژاد، در طول دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش در همه دوره های مجمع عمومی سازمان ملل شرکت و سخنرانی کرد و از این نظر رکورد‌دار روسای جمهور ایران است.

سفرهای آقای احمدی نژاد عموما با حاشیه و جنجال های متعددی همراه بود از جمله مجلس ایران در صدد تحقیق از آخرین سفر آقای احمدی نژاد به نیویورک بوده است.

نادر قاضی پور یکی از نمایندگان مجلس ایران در آخرین هفته های ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد گفته بود سفر او با ۱۲۵ همراه "به جز هزینه هواپیما، هزینه هر اتاق که در هتل محل اقامت رئیس جمهور در اختیار همراهانش قرار گرفت شبی ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار" بوده است.

به نظر می رسد با توجه به حساسیت های موجود درباره شکل و محتوای سفرهای آقای احمدی نژاد، حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران شیوه مرسوم روسای جمهور پیش از آقای احمدی نژاد را در انجام سفرهای خارجی پیش گرفته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از این گفته بود که "اجلاس های مجمع عمومی فرصت خوبی برای ملاقات های دیپلماتیک است اما آقای روحانی در این زمینه وسواس خاصی دارند."

با این همه آقای ظریف گفته بود با توجه به شرایطی که وجود دارد فکر می کنم حضور آقای روحانی با توجه ویژه به خلع سلاح اتمی، مفید خواهد بود.

آقای روحانی در اولین کنفرانس خبری خود پس از آغاز دوره ریاست جمهوری اش گفته بود که وزارت خارجه مامور بررسی موضوع سفر او به نیویورک است و پس از این درباره حضور در مجمع عمومی تصمیم می گیرد.