هاشمی رفسنجانی: استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه هنوز اثبات نشده

حق نشر عکس MEHR

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته استفاده حکومت سوریه از جنگ‌افزار شیمیایی "یک بهانه اثبات‌نشده" است.

آقای هاشمی رفسنجانی گفته: "متاسفانه مردم سوریه که حدود دو سال است درگیر جنگ داخلی و انواع رنج‌ها و آوارگی کم سابقه هستند، در حال حاضر نیز مورد تهدید خارجی به بهانه‌های هنوز اثبات نشده استفاده از سلاح شیمیایی قرار گرفته‌اند."

او با بیان این که برخی رسانه‌های ایرانی برای تامین منافع خود با "اهداف دشمن" همراهی می‌کنند گفته است: "اخیرا نقلی از بنده در مورد سوریه، بهانه سوءاستفاده و تخریب‌های جدید توسط اینگونه رسانه‌ها را فراهم کرد که به هیچ وجه صحیح نیست."

نقل قولی که آقای هاشمی رفسنجانی به آن اشاره می‌کند اظهارنظر منتسب به او درباره استفاده حکومت سوریه از سلاح شیمیایی علیه شهروندان سوری است.

رسانه‌های ایران هفته گذشته از قول آقای هاشمی رفسنجانی نوشتند: "مردم (سوریه) از طرف حکومت خودشان مورد حمله شیمیایی واقع شده اند و حالا هم باید منتظر حمله خارجی ها باشند."

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سپس سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بیان این سخنان توسط آقای هاشمی رفسنجانی را تکذیب کردند، اما علی مطهری، نماینده مجلس گفته که "آقای هاشمی آن حرف‌ها را زده و نظرش هم همین است."

آقای هاشمی رفسنجانی در سخنان امروزش، که در وبسایت رسمی او منتشر شده، تلاش قدرت‌های غربی برای تسلط بر خاورمیانه را محکوم کرده است.

وبسایت رسمی آقای هاشمی رفسنجانی همچنین متن گفتگویی با او را منتشر کرده که آقای هاشمی رفسنجانی در آن از "نوشیدن جام زهر" توسط آیت‌الله روح‌الله خمینی دفاع می‌کند و می‌گوید نباید در بیان مصلحت تردید کرد.

رهبر پیشین ایران پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ با عراق را به نوشیدن جام زهر تعبیر کرده بود. هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای برخی از چهره‌های سیاسی، از جمله آقای هاشمی رفسنجانی را متهم می‌کنند که به شکل مشابهی در صدد این هستند که سازشی دیگر را به رهبر ایران تحمیل کنند.