معاون روحانی: برای سه وزارت خانه باقی مانده سرپرستان فعلی معرفی می شوند

مجلس
توضیح تصویر،

آقای روحانی طبق قانون، تا سه ماه وقت دارد که برای اداره وزارتخانه هایی که وزرای آنها رد صلاحیت شده اند از سرپرست استفاده کند

مجید انصاری، معاون پارلمانی حسن روحانی در مورد وزارتخانه های علوم، "آموزش و پرورش" و "ورزش و جوانان" گفت که سرپرست های تعیین شده برای این وزارتخانه ها "علی‌القاعده به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس معرفی خواهند شد".

آقای انصاری در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان (وابسته به رادیو – تلویزیون سراسری ایران) با تاکید بر اینکه "جامع‌ترین و نزدیک‌ترین افرادی که مطرح بوده اند سرپرست این سه وزارت خانه شده‌اند" افزود: "سه وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی‌گری سه وزارتخانه به منظور معرفی به مجلس مشخص شده اند."

خبرگزاری فارس امروز یکشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) به نقل از شریف حسینی، عضو هیات رئیسه مجلس نهم پیش بینی کرده است که تا دو هفته آینده وزرای باقی‌مانده دولت به مجلس معرفی شوند.

وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس در مورد "نظر منفی نمایندگان در خصوص آقای توفیقی سرپرست وزارت علوم" گفته است: "ممکن است [او] از مجلس رأی اعتماد کسب نکند و حتی دو وزیر دیگر رأی مثبت نمایندگان را به دست نیاورند، اما نباید در این زمینه پیش‌داوری کرد زیرا هنوز گزینه‌های قطعی دولت برای معرفی مشخص نیست."

مجلس ایران روز ۲۴ مرداد و در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی، به جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن آوری، محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان رای اعتماد نداده بود.

در پی عدم رای اعتماد به این سه نفر، آقای روحانی در ۲۶ مرداد جعفر توفیقی و رضا صالحی امیری را به ترتیب به سرپرستی وزارتخانه های "علوم، تحقیقات و فن آوری" و "ورزش و جوانان" منصوب کرد و یک روز بعد نیز علی اصغر فانی، به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش منصوب شد.

عده ای از محافظه کاران، در هفته های گذشته سرپرست های معرفی شده برای این سه وزارتخانه را مورد انتقاد قرار داده اند. در میان این سه سرپرست، محمدجعفر توفیقی بیش از سایرین هدف انتقاد قرار گرفته و برخی از نشریات و نمایندگان محافظه کار او را به همراهی با "فتنه گران" متهم کرده اند.

بسیاری از محافظه کاران، اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه" می نامند.

مجید انصاری در مصاحبه امروز خود گفته است که سرپرستان سه وزارتخانه باقی مانده دولت، تاکنون "جلسات مشترک بسیار خوبی" با اعضای کمیسیون‌ها و مجامع استانی، فراکسیون‌ها برگزار کرده و "برخی ابهامات" نمایندگان را بر طرف کرده اند.

آقای روحانی طبق قانون، تا سه ماه وقت دارد که برای اداره وزارتخانه هایی که وزرای آنها رد صلاحیت شده اند از سرپرست استفاده کند.