نتانیاهو به روحانی: اسرائیل را به بازی نگیرید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی خطاب به حسن روحانی گفت اسرائیل را به بازی نگیرد. او همچنین تاکید کرد که برنامه غنی سازی اورانیوم ایران باید به طور کامل برچیده شود.

نخست وزیر اسرائیل گفت در نطقش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه ایران و مردم این کشور موضع گیری نکرده است که بلکه حملات لفظی او متوجه جمهوری اسلامی به ویژه رهبری آن بوده است.

او در پاسخ به این سوال کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، که چرا به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مورد حل و فصل مناقشه هسته‌ای خوش‌بین نیست، گفت که تصمیم‌گیر اصلی در ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

آقای نتانیاهو گفت رهبر ایران در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

آیت‌الله خامنه‌ای به دفعات گفته است که جمهوری اسلامی در پی دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای نیست و استفاده از این تسلیحات خلاف باورهای اسلامی است.

خبرنگار بی بی سی در بخش دیگری از مصاحبه با بنیامین نتانیاهو این موضوع را مطرح کرد که: مردم ایران می‌گویند گزارش شده اسرائیل خودش سلاح هسته ای دارد و عضو معاهده ان‌پی‌تی نیست، بنابراین نمی‌تواند در مورد سلاح هسته ای برای ایرانی ها موعظه کند.

نخست وزیر اسرائیل در پاسخ گفت: خب میدانید اسرائیل هیچ کشوری را تهدید به نابودی نکرده. حتی ایران را. هیچ کشوری را. ایران – این رژیم ایران – هر روز حرف از نابود کردن ما می‌زند. در ارتباط با ان پی تی هم بگویم که مشکل خاورمیانه کشورهایی نیستند که آن را امضا نکرده اند. مشکل کشورهایی هستند که ان پی تی را امضا کردند، مثل سوریه، مثل عراق زمان صدام حسین، لیبی و ایران. ولی آن را زیر پا گذاشته اند و در حال ساخت یا تلاش برای ساخت سلاح هسته ای بوده اند و رسما گفته اند هدفشان نابودی یک کشور عضو سازمان ملل است. اسرائیل این کار را نکرده. این کار آن کشورها و در راس آن ایران است.

'ساده‌لوح نیستیم'

Image caption نتانیاهو گفت ایران از خط قرمزی که او در سخنرانی قبلی او در سازمان ملل تعیین کرده عبور نکرده است. 'خط قرمز' نخست‌وزیر اسرائیل دستمایه انتقاد و شوخی‌های زیادی شده بود

به دنبال سفر حسن‌ روحانی به نیویورک و مذاکرات وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ خوش‌بینی‌های بسیاری درباره حل بن‌بست هسته‌ای ایران به وجود آمده است، هرچند باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفته گزینه نظامی در مواجهه با ایران هنوز به قوت خود باقی است.

بنیامین نتانیاهو گفت که علاقه دارد مناقشه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک حل و فصل شود اما گفت که می‌خواهد این راه حل دیپلماتیک واقعی باشد نه جعلی.

او در پاسخ به این که منظورش از یک راه حل حقیقی چیست گفت:‌ "برچیده شدن کامل توانایی ایران برای تولید سلاح هسته‌ای. آنها اگر به دنبال انرژی غیرنظامی هستند به غنی سازی احتیاجی ندارند."

ایران می‌گوید بنا به قوانین بین‌المللی حق دارد چرخه سوخت هسته‌ای را در خاک خود توسعه دهد. مقام‌های ایرانی همچنین بارها اسرائیل را به داشتن زرادخانه هسته‌ای متهم کرده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل گفت که ایران از خط قرمزی که او سال گذشته در سخنرانی‌اش در سازمان ملل متحد در مورد برنامه اتمی ایران اعلام کرد رد نشده است.

بنیامین نتانیاهو در پیامی مستقیم به حسن روحانی گفت که اسرائیل را به بازی نگیرد. او خطاب به آقای روحانی گفت: "ما ساده لوح نیستیم."

بخش‌هایی از مصاحبه بی‌بی‌سی فارسی با نخست‌وزیر اسرائیل روز جمعه و مشروح آن روز شنبه از تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پخش خواهد شد.