آیت الله خامنه‌ای: برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما بجا نبود

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران طی یک سخنرانی از سفر اخیر حسن روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت کرد اما گفت "برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما بجا نبود."

او روز شنبه ۱۳ مهر (پنجم سپتامبر) در مراسم مشترک دانش آموختگی، تحلیف و اهدای سردوشی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه های ارتش، در دانشگاه شهید ستاری سخنرانی کرده است.

به نظر می رسد آنچه که آیت الله خامنه ای به طور نسبتا ملایم از آن انتقاد کرده، گفت و گوی تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا در پایان سفر آقای روحانی به نیویورک باشد.

'به دولت عزیزمان خوشبین ولی به آمریکایی ها بدبین هستیم'

این گفت و گو به گفته مقام های ایرانی بنابر درخواست باراک اوباما و پس از چند بار دعوت آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور ایران و رد این دعوت از سوی هیات ایرانی صورت گرفته بود.

آقای خامنه ای در اولین سخنرانی خود پس از بازگشت آقای روحانی از نیویورک گفت "ما به هیات دیپلماسی دولت عزیزمان خوشبین هستیم، ولی به آمریکایی‌ها بدبینیم."

رهبر ایران گفته است که "دولت آمریکا غیرقابل اعتماد و خودبرتربین و عهدشکن است."

آیت الله خامنه ای گفت که "ما به آمریکایی‌ها بدبینیم و هیچ اعتمادی به آنان نداریم، دولت آمریکا غیرقابل اعتماد و خودبرتربین و غیرمنطقی و عهدشکن است و دولتی در تصرف شبکه صهیونیسم بین‌المللی است که به خاطر صهیونیست‌ها مجبور است با رژیم غاصب مماشات کنند و نرمش نشان دهند."

چهار روز پس از پایان سفر آقای روحانی به نیویورک، بنیامین نتاهیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد که عمده محتوی این سخنرانی علیه ایران و برنامه های اتمی این کشور و حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران بود.

آقای نتانیاهو در جریان سفرش به آمریکا با باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده دیدار کرد.

رئیس جمهور آمریکا در جریان دیدار این دیدار بار دیگر اعلام کرد که همه گزینه ها از جمله گزینه نظامی را برای حل و فصل پرونده اتمی ایران مد نظر دارد.

آقای روحانی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود "در صورت عزم سیاسی رهبران آمریکا و خودداری از دنبال کردن منافع گروه های فشار جنگ طلب، می توان به چارچوبی برای مدیریت اختلافات رسید."

رئیس جمهور ایران گفته بود "در این چارچوب موضع برابر، احترام متقابل و اصول مسلم شناخته شده بین المللی باید مبنا باشد البته در این زمینه انتظار ما از واشنگتن شنیدن صدای واحد است."