شلوار جین و موسیقی غربی؛ واکنش‌ها به سخنان نتانیاهو

شلوار جین در ایران
Image caption بعضی کاربران، تصاویری از فروشگاه‌های لباس در تهران را توییت کرده‌اند

تعدادی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی به بخشی از سخنان بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی که گفته بود: "اگر مردم ایران آزاد بودند شلوار جین می‌پوشیدند؛ به موسیقی غربی گوش می‌کردند و انتخاباتی آزاد داشتند" واکنش نشان دادند.

این کاربران ساعاتی پس از پخش این گفتگو عکس‌هایی از خود یا دوستانشان با شلوارهای جین در خیابان‌ها و اماکن عمومی شهرهای مختلف ایران را بر روی شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک منتشر کردند. آنها در کنار عکس‌های منتشرشده به آقای نتانیاهو یادآوری کردند که نه تنها در ایران شلور جین می‌پوشند بلکه به هر موسیقی که بخواهند هم گوش می‌دهند.

بعضی هم این حرف نخست‌وزیر اسراییل را مسخره کردند.

یک کاربر خطاب به او نوشت: "اگر اطلاعات شما در مورد فضای اجتماعی ایران تا این حد با واقعیت فاصله دارد چگونه می‌توان به پیش‌بینی‌هایتان در مورد برنامه هسته‌ای ایران اعتماد کرد؟"

پیام کاربری که عکس کمد لباس پر از شلوارهای جین خود را منتشر کرد هم مورد توجه بسیار قرار گرفت و به سرعت از سوی دیگر کاربران به اشتراک گذاشته شد.

<blockquote class="twitter-tweet"><p>Hi <a href="https://twitter.com/netanyahu">@netanyahu</a> welcome to my room &#10;شلخته هم خودتی <a href="https://twitter.com/search?q=%23IranJeans&amp;src=hash">#IranJeans</a> <a href="http://t.co/wMTohg461e">pic.twitter.com/wMTohg461e</a></p>&mdash; میلیک (@miiilik) <a href="https://twitter.com/miiilik/statuses/386856444529631232">October 6, 2013</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

یک ایرانی دیگر با انتشار عکسی از یک فروشگاه لباس در ایران که تعداد زیادی شلوار جین برای فروش داشت در جمله‌ای کنایه‌آمیز به نخست‌وزیر اسرائیل نوشت: "آقای نتانیاهو این هم یک مغازه پر از سلاح‌های کشتار جمعی".

<blockquote class="twitter-tweet"><p>Mr. <a href="https://twitter.com/netanyahu">@netanyahu</a>, here is a shop selling weapons of mass destruction in <a href="https://twitter.com/search?q=%23Iran&amp;src=hash">#Iran</a>. <a href="https://twitter.com/search?q=%23jeans&amp;src=hash">#jeans</a> (Photo:Mehr) :) <a href="http://t.co/Dhs79Vg7o5">pic.twitter.com/Dhs79Vg7o5</a></p>&mdash; iiriix (@iiriix) <a href="https://twitter.com/iiriix/statuses/386827434185617408">October 6, 2013</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

تعداد این پیام‌ها و عکس‌هایی که در عرض چند ساعت منتشر شد توجه بعضی از رسانه‌های انگلیسی‌زبان را هم جلب کرد.

خبرگزاری رویترز در مطلبی با عنوان: "استهزای نتانیاهو به خاطر اظهار نظرش در مورد شلوار جین" نوشت: "تلاش آقای نتانیاهو برای مخاطب قراردادن ایرانیان از طریق گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی به خاطر اظهارنظر او در مورد {ممنوعیت} شلور جین در ایران برعكس به تمسخرش انجامید."

روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی نوشت: "تلاش آقای نتانیاهو برای گفتگو با ایرانیان نتیجه معکوس داد و واکنش کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی توییتر را برانگیخت".

روزنامه کریستین ساینس مانیتور این واکنش‌ها را این گونه تفسیر کرد: "به نظر می‌آید پیام واحد ایرانیانی که این عکس‌ها را منتشر کردند به آقای نتانیاهو این است که نیاز نداریم به جای ما از آزادی‌های‌مان دفاع کنی".

دو نشریه اصلی اسرائیل هم در گزارش‌هایی از بازتاب این حرف نخست وزیر کشورشان در ايران، از مقام‌هاى دولتشان پرسیدند: "آیا معلوم هست چه کسی به نتانیاهو در مورد ایران اطلاعات می‌دهد؟"

روزنامه "هاآرتض" آدرس سایتی با عکس‌هایی از آخرین مدهای لباس در تهران را منتشر کرد و از نتانیاهو خواست در آینده پیش از اظهار نظر در این موارد نگاهی به آن عکس‌ها بیاندازد.

روزنامه "یدیعوت آحارونوت" هم با چاپ تعدادی از عکس‌هايى که کاربران ایرانی در اعتراض به نتانیاهو منتشر کردند، متن تويیت چند نفر از آنها را چاپ كرد. در يكى از آنها در کنار عکسی از یک پسر خردسال نوشت شده: "آقای نتانیاهو با علیرضا احمدی روشن فرزند یکی از متخصصان صنعت هسته‌ای ایران که تو ترورش کردی آشنا شو. او هم شلوار جین پوشیده است."

در مقابل تعدادی از کاربران عمدتا غیرایرانی در دفاع از نخست‌وزیر اسرائیل نوشتند که او احتمالا براساس یک گزارش چند سال پیش خبرگزاری‌ها در مورد سخت‌گیری‌های گشت‌های ارشاد در ایران و ممنوعیت پوشیدن شلوار جین در بعضی اماکن اين صحبت را کرده است.

مطالب مرتبط