دولت ایران حذف یارانه نقدی پردرآمدها را بررسی می‌کند

نوبخت حق نشر عکس dolta.ir
Image caption اقای نوبخت اذعان کرده که حذف یارانه اقشار پر درآمد "به راحتی قابل اجرا نیست" و باید در مورد آن "بحث و بررسی دقیقی صورت گیرد"

محمدباقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ایران با تاکید بر اینکه منابع مالی لازم برای ادامه پرداخت یارانه به شیوه قبلی وجود ندارد، گفت که دولت در حال بررسی حذف یارانه اقشار پردرآمدتر جامعه است.

آقای نوبخت شامگاه شنبه ۲۰ مهر (۱۳ اکتبر) در یک برنامه تلویزیون سراسری ایران گفت که حذف یارانه نقدی سه دهک جمعیت که دارای درآمدهای بالاتر هستند و شناسایی دهک‌های نیازمند دریافت یارانه از جمله اقداماتی است که در همین ارتباط، مورد بحث قرار گرفته اند.

دولت ایران با کسری بودجه قابل توجهی مواجه است و مسئولان دولت آقای روحانی، عملکرد دولت سابق و نیز تحریم های بین المللی را دلایل اصلی ایجاد این وضعیت می دانند.

به گفته آقای نوبخت، معمولا در بیست و دوم هر ماه ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بین خانوارها توزیع می‌شود.

او گفت: "باید فردا این رقم را واریز کنیم تا پس فردا به دست مردم برسد، اما آخرین آماری که دریافت کردم این است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم تأمین شده و ۱۰۰۰میلیارد تومان کسری وجود دارد."

معاون رئیس جمهور ایران با اشاره به رشد اقتصادی منفی ۵ و ۴ دهم درصدی و وجود تورم ۳۶ درصدی در زمان روی کار آمدن دولت آقای روحانی، گفته است که در حال حاضر بیش از ۷۶ میلیون نفر یارانه می‌گیرند.

آقای نوبخت تأکید کرده است که "اغنیا نیازی به کمک دولت ندارند".

اجرای طرح "هدفمندی یارانه ها" در زمان دولت آقای احمدی نژاد شروع شد و در چهارچوب آن، تمام شهروندانی که مشخصات خود را در بانک اطلاعاتی مربوطه ثبت کرده بودند مشمول دریافت کمک نقدی ماهانه شدند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی حسن روحانی تاکید کرده است که طبق قانون مصوب مجلس، برای هدفمند کردن یارانه‌ها "نباید مبلغ پرداختی به صورت مساوی در بین مردم توزیع شود".

وی در عین حال اذعان کرده که حذف یارانه اقشار پر درآمد "به راحتی قابل اجرا نیست" و در نتیجه باید بر روی این موضوع "بحث و بررسی دقیقی صورت گیرد".