'تذکر' رفسنجانی به مسئولان سایت خود در مورد خاطره حذف شعار مرگ بر آمریکا

سایت رفسنجانی
Image caption صفحه اول سایت اکبر هاشمی رفسنجانی، دوشنبه ۲۲ مهر

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که به مسئولان سایت خود در مورد انتشار "بدون هماهنگی" خاطره ای راجع به موافقت آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا تذکر داده است.

این روزنامه، که به آقای هاشمی رفسنجانی نزدیک است، دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) در ستون اخبار اختصاصی خود نوشته که وی "در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه طرح موضوع امکان حذف شعار مرگ بر آمریکا در شرایط کنونی آیا اقدامی غیرلازم و در زمان نامناسب بود" گفته است: "این طرح مربوط به سال ها قبل است."

این واکنش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در شرایطی صورت می گیرد که هفته پیش، سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی به نقل قسمتی از اظهارات او در سال های گذشته پرداخت که حکایت از آن داشت که آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بوده است.

انتشار این اظهارات، که به فاصله کمی پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک وگفتگوهای خبرساز مقام های دو کشور با یکدیگر صورت گرفت، واکنش منفی گروهی از محافظه کاران را در ایران به دنبال داشت.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، آقای هاشمی رفسنجانی به این روزنامه گفته است: "مسئول سایت بدون هماهنگی اقدام به انتشار آن در این زمان کرده که اقدامی نادرست بود."

اکبر هاشمی رفسنجانی افزوده که به مسئولان دفتر خود تأکید کرده که "افراد بدون هماهنگی و اطلاع قبلی از انتشار مطالب منتسب به او خودداری کنند".

روزنامه جمهوری در حالی واکنش فوق را منتشر کرده که هم اکنون یکی از تیترهای اصلی سایت آقای رفسنجانی، که از دو روز پیش بر روی سایت قرار دارد، با روتیتر "سخنان کمتر شنیده شده امام در سال ۵۹" به شرح زیر است: "رابطه با آمریکا با نظر مردم است".

این سایت در شرح خبر، به نقل اظهارات آیت الله خمینی در فروردین ۱۳۵۹ پرداخته که با استقبال از قطع رابطه تهران و واشنگتن گفته است: "در صورتی که ملت بیدار شریف ما اجازه دهد، جمهوری اسلامی ارتباط بسیار عادی خود را در حد سایر کشورها با آمریکا برقرار می کند."

واکنش ها به خاطره نقل شده از هاشمی رفسنجانی

یکی از شدیدترین واکنش ها به خاطره نقل شده در سایت آقای هاشمی رفسنجانی، روز گذشته و توسط محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران صورت گرفت.

سرلشکر جعفری با انتقاد از "افرادی که در مسیر ایجاد انحراف در بیانات امام راحل هستند و ادعا می کنند که حضرت امام موافق تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا بودند" گفت: "مردم دست آنها را خوانده اند و فریب فضاسازی های آنان را به نفع دشمن نخواهند خورد."

او افزود: "بعد از فتنه سال ۸۸ دیگر حنای آنها برای مردم رنگی ندارد و بدانند که مردم انقلاب ما محکم تر از این حرف ها هستند و حاضر نیستند ایستادگی روی ارزش ها و اصول انقلاب خود را که حاصل خون شهیدان است از دست بدهند."

در واکنشی جداگانه به بازنشر اظهارات خبرساز آقای هاشمی رفسنجانی، حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی دیروز گفت که آنچه اخیرا از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد شعار مرگ بر آمریکا نقل شده موضوع جدیدی نیست.

وی روز شنبه در گفتگو با سایت جماران، به نقل چهار قسمت جداگانه از کتاب خاطرات سال ۱۳۶۲ آقای رفسنجانی پرداخته که از موافقت آیت الله خمینی با توقف شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی حکایت دارند. دو بخش جداگانه از این کتاب، که در رسانه های منسوب به اصلاح طلبان بازتاب گسترده ای یافته، حکایت از آن دارند که رهبر سابق جمهوری اسلامی در فروردین ۱۳۶۲ با حذف این شعارها از "رسانه های دولتی" و "صدا وسیما" موافقت کرده است. هر چند اشارات بعدی همین کتاب، حکایت از احتیاط مقام های حکومتی در مورد نحوه حذف این شعار دارد.

کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی، در اردیبهشت ۱۳۶۲ از دغدغه مقام های حکومتی در مورد اجرای "دستور امام برای حذف شعارهای مرگ برآمریکا و مرگ بر شوروی" به صورتی که "عکس‌العمل بدی نداشته باشد" حکایت می کند و در تیر ماه همان سال، به اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره دارد که گفته است مسئولان برای اجرای این دستور "منتظر فرصت" هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چندی پیش در توضیح فرایند انتشار خاطرات خود گفته بود که این کتاب ها، پیش از چاپ برای بازبینی در اختیار مؤسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی و نیز آیت الله خامنه ای قرار می گیرند.

محمدکاظم انبارلوئی سردبیر روزنامه محافظه کار رسالت، در مصاحبه با خبرگزاری مهر از "ذوق زدگی روزنامه های دوم خردادی" از اظهارات روز گذشته حمید انصاری انتقاد کرده و از قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی خواسته از استفاده این نشریات از سخنانش برای زمینه سازی رابطه با آمریکا جلوگیری کند.

وی همچنین، با ذکر اینکه "جغرافیای هر سخنی را باید سنجید" از اکبر هاشمی رفسنجانی به خاطر نقل خاطره خود در مورد شعار مرگ بر آمریکا انتقاد کرده و افزوده: "امروز که آمریکایی ها در اوج خشونت با ملت ایران هستند و تحریم های سیاسی علیه ما اعمال کرده اند این پیام آقای هاشمی عقلانی نیست."