اعتصاب کارگران، تولید پتروشیمی فجر بندر امام را 'موقتا متوقف کرد'

کارگران پتروشیمی فجر بندر امام خمینی در جنوب غربی ایران در اعتراض به "عدم دریافت حق سختی کار، کوتاه بودن مدت زمان قرارداد و ناعادلانه بودن آیین نامه انضباطی شرکت پیمانکاری رامپکو" دست از کار کشیدند.

عباس رضایی، نایب رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام با اعلام این خبر به خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گفت: "۱۸۰ کارگر پیمانی پتروشیمی فجر (شرکت کارفرما) با بهره گیری از ماده ۱۴۲ قانون کار که حق تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران را به رسمیت شناخته است، تولید را موقتا متوقف کردند."

این فعال کارگری در توضیح دلیل این اعتراض گفت که قرارداد شرکت پیمانکاری رامپکو با پتروشیمی فجر ۴ ساله است، اما "قرارداد کارگران ۵ ماهه تنظیم می‌شود".

به گفته او، کمیته انضباطی شرکت پیمانکاری رامپکو بدون حضور نمایندگان کارگران برگزار می‌شود و "عجیب‌تر آنکه آیین نامه انضباطی این شرکت توسط سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در سال ۸۹ تایید شده است."

پایین بودن دستمزد، حقوق معوقه، قراردادهای موقت و ناامنی شغلی از عمده‌ترین مشکلات کارگران ایران است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، به ویژه صنعت نفت و پتروشیمی این کشور، مشکلات این کارگران را دوچندان کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از ۱۰ خردادماه سالجاری اعلام کرد که هشت شرکت پتروشیمی ایران را که "در مالکیت یا در اختیار دولت" هستند، مشمول تحریم کرده است.

این شرکت‌ها شامل پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی مبین، پتروشیمی نوری، پتروشیمی پارس، پتروشیمی شهید تندگویان، پتروشیمی شازند و پتروشیمی تبریز می‌شوند.

براساس گزارش‌های رسمی، از تیر سال گذشته و با آغاز اجرایی شدن تحریم خرید نفت خام ایران توسط اتحادیه اروپا و آمریکا، صادرات روزانه نفت خام ایران از حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۰ در بهترین حالت به یک میلیون بشکه در سال ۱۳۹۱ رسیده که به معنای نصف شدن صادرات نفت و از دست رفتن نیمی از درآمدهای ارزی نفتی ایران است.

درآمد حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در داده‌های آماری ایران جزو درآمدهای غیرنفتی محاسبه می‌شود و کاهش احتمالی فروش بین‌المللی این محصولات بر اثر تحریم‌های آمریکا به معنای کاهش درآمدهای غیرنفتی آن کشور خواهد بود.

مطالب مرتبط