۱۴مرزبان نیروی انتظامی ایران در سیستان و بلوچستان کشته شدند

۱۴ مرزبان نیروی انتظامی ایران در یک درگیری مسلحانه در مرزهای شهرستان سراوان در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان کشته شده‌اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از علی عبداللهی، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران گزارش داده که در این درگیری ۷ نفر از نیروهای مرزبانی هم مجروح شده‌اند.

یکی از اعضای شورای تامین امنیت سیستان و بلوچستان به ایرنا گفته است که در مورد هویت طرف درگیر با مرزبانان نیروی انتظامی هنوز نمی توان اظهار نظر قطعی کرد.

برخی منابع خبری، تعداد کشته شدگان را ۱۷ نفر اعلام کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در پی این حادثه خواستار رسیدگی وزارت کشور و وزارت خارجه به این مسئله شده است.

امیرخجسته، رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس از تشکیل جلسه ویژه این کمیسون در پی این حادثه خبر داد.

آقای خجسته گفت که کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به کمیته اطلاعات و امنیت ملی ماموریت داده تا در هفته جاری با سفر به منطقه گزارش کاملی در این مورد تهیه کند.

در حالی که خبرگزاری‌های ایران از ربوده شدن ۶ تا ۸ سرباز مرزبانی خبر داده بودند، حاتم ناروئی، استاندار و رئیس شورای تامین استان سیستان و بلوچستان ربودن شدن تعدادی از مرزبانان را کذب محض دانسته است.

استان سیستان و بلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است و از سال‌ها قبل صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر و نیروهای انتظامی ایران بوده است.

طی چند سال اخیر، نقاط مختلف این استان همچنین شاهد مواردی از بمب گذاری، حملات مسلحانه، ترور مقامات محلی و گروگانگیری بوده که برخی از آنها ظاهرا با انگیزه های سیاسی صورت گرفته است.

یک سال پیش (۱۲ آبان، دوم نوامبر) در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان چهارنفر در پی تیراندازی دو موتور سوار زخمی شدند.

در آن زمان، یک مقام محلی انتظامی گفت "دو موتور سوار با لباس محلی به سوی عابرانی که از مراسم "عید غدیر" باز می گشتند، تیراندازی کردند.

بمب‌گذاری در مراسم عزاداری تاسوعا در چابهار در سال ۱۳۸۹به کشته شدن ۳۹ نفر منجر شد. یک سال پیش هم سه نفر از اعضای گروه جندالله در ارتباط با این بمب‌گذاری اعدام شدند. آخرین عملیات عمده این گروه، همین بمب‌گذاری بود.

جندالله خود را مدافع حقوق شهروندان سیستان و بلوچستان معرفی می‌کند. ایران و برخی کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده، جندالله را گروهی تروریستی می‌دانند.

عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله در سال ١٣٨٨ بازداشت و در سال ١٣٨٩ اعدام شد.