صالحی: یوکیا آمانو هفته بعد به تهران سفر می‌کند

یوکیا آمانو
Image caption سفر آقای آمانو به ایران نشانه جدی‌تر شدن مذاکرات ایران و آژانس تلقی می‌شود

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) برای مذاکره با مقام های جمهوری اسلامی به تهران سفر کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، آقای صالحی امروز سه شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) تاکید کرد که سفر مدیرکل آژانس به دعوت او صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابراز امیدواری کرد که در جریان سفر یوکیا آمانو به تهران، دو طرف بتوانند به یک "جمع بندی نسبت به فرآیند کار" دست پیدا کنند و در صورت امکان بیانیه ای مشترک صادر کنند.

این اظهارات در حالی بیان شده که مذاکره کنندگان ایران و گروه ۵+۱، قرار است دور بعدی گفتگوهای هسته ای را در روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان (۷ و ۸ نوامبر) در ژنو به انجام برسانند.

علی اکبر صالحی در بخشی دیگر از اظهارات امروز خود گفته که مسئولیت مذاکرات بعدی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر عهده رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس در وین خواهد بود.

وی افزوده است: "آژانس بین المللی انرژی اتمی با یک رویکرد مثبت پا پیش گذاشته و ما هم با توجه به اقدامات گذشته و شیوه شفاف سازی، همکاری را ادامه خواهیم داد و بیش از پیش آماده همکاری با آژانس هستیم."

دور اول مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پس از روی کار آمدن حسن روحانی، ماه پیش در ژنو صورت گرفت و به دنبال آن، طرفین از روند گفتگوها اظهار رضایت کردند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای ۱+۵ در مذاکرات با ایران، گفت در این دور، "به شکل بی‌سابقه‌ای در مورد جزئیات بحث شد."

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، هم گفت که ایران در این مذاکرات "به قدری جدیت و اهتمام نشان داده است که پیش‌تر ندیده بودیم".

نمایندگان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اخیرا در وین مذاکره کردند.