وزیر ارشاد ایران: خودم عضو فیسبوکم و این از مصادیق مجرمانه نیست

علی جنتی حق نشر عکس Mehr
Image caption وزیر ارشاد می گوید که فیسبوک جزو مصادیق مجرمانه نیست

علی جنتی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته است که "فیسبوک یک شبکه اجتماعی است و من آن را جزو مصادیق مجرمانه نمی دانم."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای جنتی گفته است: "من عضو فیسبوک هستم و با داخل و خارج از کشور در ارتباط هستم و در این روزها نیز در مورد ایام عاشورا با یکدیگر صحبت می کنیم."

وزیر ارشاد پیش از این نیز از کاهش محدودیت دسترسی به اطلاعات اینترنتی و ماهواره ای حمایت کرده و خواستار اقداماتی برای کاهش محدودیت دسترسی به سایت‌های اینترنتی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی شده شده بود.

کمیته تعیین مصادیق مجرمانه مسئولیت فیلترینگ سایت ها را بر عهده دارد که بر اساس قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ١٣٨٨ به ریاست دادستان کل کشور تشکیل شده و وزیر یا نمایندهٔ وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی از جمله اعضای این کمیته هستند.

شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک در ایران به دستور کمیته تعیین مصادیق مجرمانه فیلتر شده است و آقای جنتی گفته که "تاکنون جلسه ای برای بررسی مجرمانه بودن فیسبوک نداشته ایم."

البته وزارت ارشاد در این کمیته تنها یک نماینده دارد و به گفته کارشناسان بدون هماهنگی و موافقت بقیه اعضای این کمیته رفع فیلترینگ شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک امکانپذیر نیست.

از زمان شروع به کار دولت حسن روحانی برخی وزرای دولت به صورت فعال در فیسبوک حضور دارند و آقای جنتی چندین بار تاکید کرده که باید دسترسی به شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک فراهم شود و فیلترینگ برخی سایت های اینترنتی هم برداشته شود.

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، دسترسی به فیسبوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرده و کاربران ایرانی ناگزیر بوده‌اند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید، گزارش‌هایی از استفاده برخی مقامات دولتی، در رسانه‌های اجتماعی انتشار یافت.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه از جمله اعضای دولت است که در شبکه های اجتماعی فعال هستند. همچنین صفحه هایی در فیسبوک منتسب به برخی دیگر از اعضای دولت از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت وجود دارد.

برخی چهره‌های محافظه‌کار در جمهوری اسلامی شبکه‌های مجازی نظیر فیسبوک و توییتر را "ابزار جنگ نرم دشمن" معرفی می‌کنند. با این حال حساب‌های منسوب به مقام‌های عالی جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حضور پررنگی در این شبکه‌ها دارند.

اواخر شهریور امسال برای مدت کوتاهی دسترسی آزادانه به فیسبوک و توییتر برای ایرانیان فراهم شد. این امر به خوش‌بینی‌ها درباره احتمال رفع فیلتر این شبکه‌ها دامن زد، اما گفته شد که رفع فیلتر موقتی ناشی از نقص فنی بوده است.