انتشار خبر دیدار فرزندان موسوی و کروبی با هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی
Image caption به نوشته محمدحسین کروبی، آقای رفسنجانی گفته است: "به مقام رهبری گفتم اگر اتفاقی برای این محصورین رخ دهد ننگش برای همیشه بر دامن این نظام خواهد ماند"

پسر مهدی کروبی نوشته است که اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با او و دختران میرحسین موسوی گفته که در ملاقات با آیت‌الله خامنه‌ای، راجع به تبعات حصر رهبران معترضان به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ ابراز نگرانی کرده است.

محمدحسین کروبی در صفحه فیس بوک خود به نقل از آقای رفسنجانی نوشته است: "به مقام رهبری گفتم اگر اتفاقی برای این محصورین رخ دهد ننگش برای همیشه بر دامن این نظام خواهد ماند. صلاح و خیر نظام در این است که هرچه زودتر از آنها رفع حصر شود."

این نقل قول یکشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) و در شرایطی منتشر شده که تلویزیون ایران در روزهای ۲۴ و ۲۵ آبان، به پخش برنامه ای علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی پرداخته و این اقدام، با انتقاد برخی حامیان دولت حسن روحانی و حمایت ۲۱۲ نماینده محافظه کار مجلس مواجه شده است.

برنامه خبرساز تلویزیون که "چهار سال بعد از عاشورای ۸۸" نام داشته، با ارائه روایت محافظه کاران حاکم از تظاهرات ضد دولتی عاشورای ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به همراهی با دشمنان "اسلام و انقلاب و ایران" متهم کرده و نسبت به "توبه" آنها ابراز ناامیدی کرده است.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، بیش از ۱۰۰۰ روز است که در حصر خانگی به سر می برند و تعدادی از مسئولان محافظه کار، آزادی آنها را مشروط به "توبه" آنان دانسته اند.

'سلام مخصوص' هاشمی رفسنجانی

محمدحسین کروبی در بخشی از روایتی که امروز در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده، نوشته اکبر هاشمی رفسنجانی از فرزندان رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸ خواسته است که "سلام مخصوص" او را به آنها برسانند و افزوده: "این حصر نیست بلکه یک زندان انفرادی است."

فرزند آقای کروبی به نقل از آقای رفسنجانی افزود: "درشرایط فعلی رفع حصر از جمله مطالبات جدی مردم است و در ملاقات‌هایی که با اشخاص و گروه‌ها دارم، هرجا که نام کروبی و موسوی برده می‌شود با ابراز احساسات جمع مواجه می‌شوم."

پسر مهدی کروبی نوشته که در جریان دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی، فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد "گزارشی از آخرین وضعیت پدر و مادرشان و اتفاقاتی که در روز عید غدیرخم برای آنها پیش آمده بود" را ارائه کرده اند.

در اوایل آبان ماه جاری، یکی از دختران آقای موسوی و خانم رهنورد خبر داد که در پی دیدار با آن دو به مناسبت روز عید، توسط یکی از ماموران امنیتی مورد ضرب و جرح و بی احترامی قرار گرفته است.

محمدحسین کروبی نوشته که در جریان ملاقات با آقای هاشمی رفسنجانی توضیح داده که "آرتروز زانو و پوکی استخوان آقای کروبی را رنج می‌دهد به طوری که نزدیک به دوماه است که قادربه پیاده روی در آپارتمان محل حصر نیست".

فرزند آقای کروبی تاکید کرده که به آقای رفسنجانی گفته است: "با تغییر دولت نه تنها اتفاق مثبتی در برخورد با ایشان صورت نگرفته که از برخی جهات اوضاع بدتر هم شده است".

او ادامه داد: "برای آقای هاشمی توضیح دادم که این رفتار ریشه در صحبت وزیر اطلاعات در مجلس دارد که بیان نمودند من با دوچرخه وارد این وزارتخانه خواهم شد و نه با اتوبوس. درحالی که همه می‌دانیم وزیر قبلی با ترن وارد این وزارتخانه شده بود."

مسئولیت نگهداری از مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با وزارت اطلاعات است.

در یکی از جدیدترین واکنش ها نسبت به حصر این سه سیاستمدار منتقد، امروز ۴۳ زندانی سیاسی ایرانی با انتشار نامه ای سرگشاده به مناسبت گذشت بیش از ۱۰۰۰ روز از حصر آنان، خواستار آزادیشان شده اند.

این زندانیان، که جزو دستگیرشدگان وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هستند، نوشته اند: "محروم کردن فردى از حقوق قانونى خود بدون محکوم شدن در دادگاه صالحه خلاف صریح قانون اساسى است و در قوانن عادى ما نیز چیزى به نام حصر خانگى وجود ندارد."