کاردار غیرمقیم بریتانیا به زودی به تهران سفر می‌کند

حق نشر عکس .
Image caption روابط ایران و بریتانیا از حدود دو سال پیش به پایین ترین سطح کاهش یافته است

آجی شارما، کاردار غیرمقیم بریتانیا در ایران به زودی به تهران سفر می‌کند.

آقای شارما در مطلبی در توئیتر خود نوشته است که با محمد حسن حبیب زاده، کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا، گفتگو کرده و در نظر دارد در اجرای دستور کار پیشبرد روابط دو کشور به ایران سفر کند.

حدود ده روز پیش، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که محمدحسن حبیب الله زاده را به عنوان کاردار غیرمقیم در بریتانیا تعیین کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که قرار است آقای حبیب الله زاده به زودی "به منظور بررسی وضعیت اموال و اماکن" جمهوری اسلامی در بریتانیا و "بهینه سازی فعالیت جاری بخش کنسولی سفارت" عازم لندن شود.

متقابلا، وزارت خارجه بریتانیا آجی شارما، معاون پیشین سفیر بریتانیا و مسئول میز ایران در این وزارتخانه را به عنوان کاردار غیرمقیم در ایران منصوب کرد.

حق نشر عکس b
Image caption آجی شارما در نظر دارد به زودی به تهران سفر کند

دو سال پیش، جمعیتی که ظاهرا به منظور اعتراض به سیاست بریتانیا در قبال جمهوری اسلامی در برابر سفارت آن کشور در تهران گرد آمده بودند، با عبور از صف نفرات پلیس، وارد اماکن دیپلماتیک بریتانیا در مرکز و شمال تهران شدند.

به گفته مقامات بریتانیایی، این افراد سپس به تخریب و غارت اموال موجود در این اماکن پرداختند.

در واکنش به این حمله، وزارت خارجه بریتانیا کارمندان خود را از تهران خارج و سفارتخانه خود را تعطیل کرد و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن هم دستور داد خاک این کشور را ترک کنند.

در ماه سپتامبر سال جاری و پس از دیدار وزیران امور خارجه ایران و بریتانیا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام شد که دو طرف در نظر دارند به سوی تجدید روابط دو جانبه گام بردارند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، اواسط مهرماه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشنهاد تعیین کارداران غیرمقیم را مطرح کرد.

یک مقام وزارت خارجه ایران گفته است که تعیین کاردار غیرمقیم به منزله بازگشایی سفارتخانه های دو طرف دانسته است و کارداران غیرمقیم در هر نوبت، برای چند هفته در کشور محل ماموریت خود به امور سفارتخانه های مربوطه رسیدگی می کنند.

موضوع تبادل کاردار غیرمقیم اولین بار به دنبال دیدار وزرای امور خارجه ایران و بریتانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه سال جاری (۱۳۹۲) مطرح شد. پس از آن دو کشور در حاشیه مذاکرات اتمی ژنو اعلام کردند که ظرف دو هفته کاردارهای غیرمقیم خود را معرفی می کنند.

تصمیم دو طرف روز چهارشنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) و پس از دیدار مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه و سایمون گس، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیات بریتانیایی اعزام شده به اجلاس ژنو اعلام شد.

روابط ایران و بریتانیا از حدود دو سال پیش و در پی حمله معترضان به سیاست های بریتانیا به ساختمان های دیپلماتیک و اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در تهران، به پایین ترین سطح کاهش یافت.

در پی حمله مذکور، بریتانیا سفیر و دیپلمات های خود را از ایران خارج کرد و سفارتخانه خود را بست. این کشور همچنین دیپلمات های ایرانی را از لندن اخراج کرد و سفارت ایران در این شهر هم تعطیل شد.

به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران، مبادله کاردار غیرمقیم عملا به معنای بازگشایی سفارت‌خانه های دو کشور است و این کاردارها هر بار به مدت یک یا دو هفته در محل سفارت‌خانه خود در کشور مقابل مستقر خواهند شد.