ظریف در آستانه مذاکرات ژنو پیام انگلیسی از طریق یوتیوب منتشر کرد

حق نشر عکس f

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران یک روز مانده به دور تازه ای از مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج بعلاوه یک در ژنو، پیامی انگلیسی در حساب کاربری خود در یوتیوب منتشر کرده است.

پیام آقای ظریف گرچه به زبان انگلیسی است اما در ویدئوهایی مجزا با زیرنویس فارسی، ترکی، فرانسه و عربی هم منتشر شده است. عنوان این ویدئو "پیام ایران: راهی به جلو وجود دارد" است.

وزیر خارجه ایران در این پیام حدود ۵ دقیقه ای گفته است در پرونده اتمی کشورش"راهی به جلو وجود دارد، مسیری سازنده و حرکتی به سوی پیشرفت برای حفاظت از صلح حرکتی رو به جلو و تنها انتخاب بین تسلیم و یا رو در رو شدن نیست."

آقای ظریف در این پیام ویدئویی می گوید "ایرانی ها تفاوتی با دیگر مردم این کره خاکی که همه از آن بهره مندیم ندارند. ما نیز خواستار احترام به عزت خویش هستیم. برای ما ایرانی ها انرژی هسته ای پیوستن به یک باشگاه و یا ایجاد تهدید برای دیگران نیست."

او گفته "انرژی هسته ای یک جهش است. حرکتی به سوی تعیین سرنوشت خویش. به جای این که اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند. برای ما انرژی هسته ای به معنای تامین آینده فرزندانمان است."

وزیر خارجه ایران با اشاره به پرونده اتمی کشورش خطاب به کشورهای مذاکره کننده با ایران می گوید "بیایید در پایان دادن به یک بحران غیرضروری و آغاز افق های جدید با هم همراه شویم."

این ویدئو با جمله "من جواد ظریف هستم و این پیام مردم ایران است" پایان می گیرد.

آقای ظریف به غیر از حساب یوتیوب در شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر هم فعال است. هر سه این سایت ها در ایران فیلتر است.

کاربران ایرانی اینترنت با ارسال پیام هایی در شبکه های اجتماعی خطاب به مقام های دولتی ایران که شماری از آنها در فیسبوک و توییتر فعال هستند، خواستار آزادی استفاده از این شبکه ها شده اند و از فیلتر بودن اینها ابراز ناخرسندی می کنند.