انتقاد شدید آیت‌الله خامنه‌ای از آمریکا و اسرائیل ساعاتی پیش از آغاز مذاکرات ژنو

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ساعاتی پیش از آغاز دور تازه ای از مذاکرات اتمی میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در ژنو، در جمع بسیجیان سخنرانی کرده است.

رهبر ایران در این سخنرانی به شدت از اسرائیل انتقاد کرده و گفته "آیا نظام اسلامی به دنبال جنگ با دیگران است. جمله‌ای که از دهان سگ هار نجس منطقه یعنی رژیم صهیونیستی شنیده می‌شود که ایران تهدیدی برای جهان است. تهدید جهان آنهایی هستند که جز شر چیزی برای دنیا نداشته‌اند، مانند همین رژیم نامشروع."

حمایت از گروه مذاکره کننده انتقاد از آمریکا

اسرائیل از زمان برگزاری دور پیشین مذاکرات اتمی، خواهان جلوگیری از انجام هرگونه توافقی با ایران شده و نخست وزیر این کشور این موضوع را بارها و از جمله در دیدار اخیرش با رئیس جمهور فرانسه عنوان کرده است. وزیر امور خارجه فرانسه در دور پیشین مذاکرات اتمی به سختگیری در برابر پیشرفت در مذاکرات و توافق نهایی متهم شده است. اسرائیل از وزیر خارجه فرانسه به دلیل این مواضع تمجید کرده است.

آیت الله خامنه ای گفته است "حمایت از رژیم مفلوک صهیونیستی که اسم حیوان را هم برروی آنها نمی‌شود گذاشت، مایه بی‌آبرویی برای اروپایی‌ها خواهد بود. البته ملت فرانسه باید خودش راه علاجی برای آن پیدا کند."

رهبر ایران ضمن حمایت از گروه مذاکره‌کننده اتمی کشورش بر رعایت خطوط قرمز تاکید کرده و گفته است: "یک قدم از حقوق هسته‌ای ملت نباید عقب‌نشینی شود."

آقای خامنه ای به سخنرانی چند هفته پیش خود و به کار گیری عبارت نرمش قهرمانانه در آن سخنرانی اشاره کرده و گفته "عده‌ای نرمش قهرمانانه را دست برداشتن از آرمان‌ها و عقب‌نشینی از اصول تعبیر کردند، این‌ها خلاف و بدفهمی بود. نرمش قهرمانانه، مانور هنرمندانه و استفاده از روش‌های متنوع برای دستیابی به مقصود است."

رهبر ایران گفته است "ما می‌خواهیم با همه ملت ها رابطه داشته باشیم. حتی ما با ملت آمریکا هم دشمنی نداریم ما با دولت آمریکا و استکبار مشکل داریم و مبارزه می کنیم استکبار یک واژه قرآنی است امروز رأس استکبار دولت آمریکاست."

آقای خامنه ای در این سخنرانی گفته "کسی نگوید فلان کار در زمان فلان رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفت، همه‌شان یکی هستند؛ در برابر نظام جمهوری اسلامی یک سیاست دارند، اشتباه آنها این است که ملت ایران را نشناخته‌اند."

آیت الله خامنه ای در ادامه گفته است که "در جنگ اقتصادی، نظامی و هر میدان دیگری باید در مقابل دشمن ایستاد و پشت به دشمن نکرد تا اراده و عزم شما بر دشمن غالب شود و آن وقت پیروزی از آن شماست و این وعده الهی است."

برخلاف اغلب سخنرانی‌های رهبر ایران که در مقر او در حسینیه امام خمینی انجام می شود، این سخنرانی در مصلای امام خمینی در مرکز شهر تهران و در حضور "۵۰ هزار بسیجی" برگزار شده است.