رئیس جمهور ایران: مذاکرات اتمی برای یک دوره شش ماهه است

Image caption آقای روحانی در جلسه هیات دولت سخنرانی کرده

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه بیست و نهم آبان (بیستم نوامبر) ساعاتی پیش از آغاز دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ گفته است که این دور از مذاکرات برای یک دوره شش ماهه است.

آقای روحانی گفته است که "مذاکرات باید در چارچوب منطق و احترام متقابل و منافع متقابل باشد، مخصوصا این مذاکرات که برای یک دوره شش ماهه است."

پیام به همسایگان ایران، اعراب و کشورهای غربی

رئیس جمهور ایران گفته است اگر "مذاکرات متعادل و معتدلی باشد و به نفع همه باشد، می تواند مبنایی باشد برای مذاکرات بلند مدت ما که آن مذاکرات بلند مدت می تواند منافع خودمان و منافع دیگران را هم ان شاالله تامین کند."

آقای روحانی تاکید کرده است که مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ "اگر موفق باشد به نفع همه کشورهای منطقه است، به نفع همسایگان ماست، به نفع جهان غرب است و به نفع همان‌هایی است که با ما درحال تعامل و مذاکره هستند."

حسن روحانی در جلسه هیات دولت ایران سخنرانی کرده که روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته برگزار می شود.

آقای روحانی به وقایع روز گذشته لبنان و انفجار در برابر سفارت ایران در بیروت هم اشاره کرده و گفته "آنهایی که فکر می‌کنند با ترور می‌توانند به هدفشان برسند اشتباه می‌کنند."

مقام های دولتی ایران مسئولیت این انفجار را متوجه اسرائیل کرده‌اند.

همزمان با سخنرانی آقای روحانی، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هم در جمع ۵۰ هزار بسیجی در تهران سخنرانی و به شدت از آمریکا و اسرائیل انتقاد کرده است.

اسرائیل از زمان برگزاری دور پیشین مذاکرات اتمی، خواهان جلوگیری از انجام هرگونه توافقی با ایران شده و نخست وزیر این کشور این موضوع را بارها و از جمله در دیدار اخیرش با رئیس جمهور فرانسه عنوان کرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در دور پیشین مذاکرات ژنو مانع پیشرفت در مذاکرات و توافق نهایی شد. اسرائیل از وزیر خارجه فرانسه به دلیل این مواضع تمجید کرده است.

مطالب مرتبط