۶۶ درصد زنان ایرانی قربانی خشونت می‌شوند

حق نشر عکس science photo library

همزمان با روز جهانی منع خشونت علیه زنان، براساس تحقیق ملی که در ایران انجام شده ۶۶.۳ درصد از زنان از ابتدای زندگی درگیر خشونت هستند که از این میان خشونت ها نسبت به ۱۰.۵ درصد آنها بسیار شدید بوده است. در این تحقیقات ۵۳ درصد از زنان خشونت را در یک سال ابتدایی ازدواج تجربه کرده اند.

امیر حسین جلالی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه اکثر این زنان خانواده را عامل خشونت می‌دانند ،گفت: "از میان زنان تحقیق شده ۲۸.۲ درصد خشونت فیزیک داشتند و ۱۹.۲ درصد خشونت های فیزیکی آنها مربوط به یک سال اول بوده است. همچنین برخلاف تصور که میزان خشونت در سال اول میزان بعد از تولد فرزند و دوره بارداری باید کم باشد اما در این زنان تحقیق شده خشونت در این دوره‌ها خارج از انتظار بوده است."

براساس این تحقیق، شهر اهواز و استان کردستان به عنوان خشن‌ترین بخش‌های ایران اعلام شده است. تهران نیز از جمله شهرهایی است که میزان خشونت هم در خانواده و هم علیه زنان در آن بسیار زیاد است.

به گفته جعفر بولهری، روانپزشک و رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان در تحقیقات انجام شده میزان خشونت علیه زنان در میان "خانواده‌های کردی به ۸۸ درصد" می رسد.

همچنین آقای بولهری در خصوص وضعیت خشونت در شهر اهواز گفت: "اهواز در مصداق‌های خشونت علیه زنان به عنوان خشن‌ترین شهر شناخته شده است. خشونت‌هایی که گاه منجر به قتل و یا نقص عضو می شود."

به گفته این متخصص خشونت علیه زنان نیاز به بررسی بیشتر دارد، او همچنین عنوان کرد: "یکی از مشکلات جدی در بحث خشونت علیه زنان نبود آگاهی زنان نسبت به نوع خشونت ها است. بسیاری از زنان در واکنش به سوالاتی که ما از آنها می پرسیدیم معتقد بودند که هیچ خشونتی آنها را تهدید نمی کند برخی از آنها نیز کتک زدن همسر را حق یک مرد نسبت به زن می دانند."

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت هر ۱۱ ثانیه یک زن در دنیا مورد آزار و خشونت قرار می گیرد و حتی بارداری نیز برای آنها مصونیت ندارد.

درهمین حال مریم رسولیان، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به افزایش خشونت در ایران گفت که این به آن معنا است که "رفتارهای خشونت آمیز در حال تبدیل شدن به یک رفتار طبیعی است. بنابراین باید به هر نحو جلوی آن گرفته شود."