۹۰ هزار نفر در ایران مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند

عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، در آستانه روز جهانی ایدز با اعلام آخرین آمار مبتلایان به اچ‌آی‌وی-ایدز در ایران گفت: "تعداد مبتلایان شناسایی شده تا اول مهر ماه بیش از ۲۷ هزار نفر است و آمار واقعی مبتلایان به این ویروس در کشور ۹۰ هزار نفر برآورد می‌شود."

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت همچنین گفت بیش از ۳۳ درصد مبتلایان به این بیماری در سال ۹۱ از طریق رابطه جنسی مبتلا شده‌اند.

آقای صداقت با اشاره به آمار سال ۹۱ گفت از مجموع افراد شناسایی شده، ۵۲.۲ درصد با سرنگ آلوده، ۳۳.۲ درصد از طریق رابطه جنسی، ۳.۳ درصد از مادر به کودک به این ویروس مبتلا شده‌اند و طی ۸ سال گذشته نیز هیچ موردی از ابتلا به ویروس ایدز از طریق انتقال خون در کشور گزارش نشده است.

آمار پیشین وزارت بهداشت از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۹۱ نشان می‌داد که فقط ۱۲ درصد از کل مبتلایان در ایران از راه روابط جنسی مبتلا شده‌اند.

پیشتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، استان‌های مازندران، کرمانشاه، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی ، اصفهان و تهران را از استان‌های پرخطر از نظر ایدز معرفی کرده بود.

به گفته مسئولان بهداشت ایران، در موج تازه ابتلا به ایدز که عامل گسترش آن روابط جنسی حفاظت نشده است، زنان بیش از گذشته آسیب خواهند دید.

بیشتر مبتلایان در ایران، یعنی چیزی حدود ۴۶ درصد، در رده سنی ۲۵ تا ۳۴ سال هستند.

وزارت بهداشت ایران می‌گوید تا کنون بیش از ۵ هزار نفر در اثر ابتلا به ایدز در ایران از دنیا رفته‌اند.