صالحی به روحانی: برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای در سال ۹۳ بودجه بدهید

Image caption علی‌اکبر صالحی در دولت پیشین ایران وزیر امور خارجه بود

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوی اسلامی ایران، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور، از او خواسته است که در بودجه سال ۱۳۹۳ برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای ایران بودجه‌ای در نظر گرفته شود.

آقای صالحی به ایرنا گفته است که این درخواست را امروز در نامه‌ای به حسن روحانی مطرح کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که ایران فعالیت‌های غنی‌سازی خود را در افقی ۱۰ ساله گسترش خواهد داد و در چشم‌اندازی بلندمدت به ساخت ۲۰ نیروگاه اتمی مانند نیروگاه بوشهر اقدام می‌کند.

درخواست اختصاص بودجه برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای یک هفته پس از توافق مهم ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو صورت می‌پذیرد.

مطابق این توافق بخش محدودی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران در مقابل توقف توسعه برنامه‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم رفع می‌شوند.

علی‌اکبر صالحی از مذاکره با روسیه برای ساخت ۴ نیروگاه جدید خبر داده و گفته است: "ما در حال مذاکره با روسیه درباره ساخت نیروگاه‌های جدید هستیم و مذاکراتمان خیلی جدی است."

آقای صالحی همچنین گفته ایران با کشورهای دیگری نیز برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید مشغول مذاکره است.

آقای صالحی گفته است: "حالا نام آنها را نمی‌برم زیرا فعلا مقدمات مذاکرات شروع شده و به جای خاصی نرسیده است."

به گفته او نیروگاه‌های جدید در همان محل نیروگاه بوشهر ساخته خواهند شد.

آقای صالحی گفته که ایران در آینده به سالانه ۱۵۰ تن سوخت هسته‌ای نیاز خواهد داشت. او گفته: "برای تولید ۱۵۰ تن سوخت هسته ای باید در جهت گسترش فعالیت های غنی سازی کشور حرکت کنیم."

آقای صالحی گفته یکی از جهت‌گیری‌های برنامه اتمی "توسعه فعالیت‌های غنی سازی در یک افق مثلا حداکثر ۱۰ ساله است."

برنامه اتمی ایران از یک دهه پیش محل مناقشه بوده است. قدرت‌های غربی، اسرائیل و برخی کشورهای عرب ایران را متهم کرده‌اند که برنامه مخفیانه‌ای برای ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای دارد، اما ایران به شدت این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید در برنامه اتمی خود تنها مصارف صلح‌آمیز نظیر انرژی و مصارف پزشکی را تعقیب می‌کند.

مطالب مرتبط