ویزیت فله‌ای بیماران با نسخه‌های از پیش آماده

Image caption بطور متوسط روزانه بیش از صد هزار نفر به اورژانس بیمارستان‌های تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند

دکتر محمدعلی همتی معاون درمان سازمان تامین اجتماعی می‌گوید در مراکز ملکی این سازمان برای پزشکان عمومی ۱۲ ویزیت در ساعت در نظر گرفته شده است که در شرایط استثنایی مثل پاییز و زمستان به ۱۵ ویزیت می‌رسد.

مراکز ملکی سازمان تامين اجتماعی مراکزی هستند متعلق به اين سازمان که خدماتشان باید برای بيمه‌شدگان رايگان باشد.

به گفته دکتر همتی، "سقف ویزیت به آن معنا نیست که سقفی برای ارائه خدمات درمانی تعریف شده" و تنها در بعضی از موارد "برای پزشکان عمومی سقف خاصی تعیین شده است تا بیماران در فواصل زمانی مشخص و با کیفیت مطلوبتر ویزیت شوند."

دکتر همتی می‌گوید فقط در فصل سرما که "بیماران مشابه و تکراری برای پزشک افزایش می‌یابند" سقف ویزیت در نظر گرفته می‍‌شود.

او تاکید کرد تعیین سقف ویزیت برای پزشکان عمومی و متخصص متفاوت است و برای برخی تخصص‌ها همچون روانپزشکی "محدودیت ویژه‌ای" در نظر گرفته شده است.

با این حال روزنامه جام‌جم در گزارشی از "نوبت‌دهی‌های طولانی، صف‌های کیلومتری، انتظارهای چند ساعته، کیفیت پایین خدمات پزشکی، ویزیت‌های عجله‌ای و بی‌حوصلگی برخی پزشکان" خبر می‌دهد.

علی کائیدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به روزنامه جام‌جم گفت: "تعیین سقف ویزیت ۱۲ تا ۱۵ بیمار در هر ساعت در مراکز درمانی دولتی، دیگر نامش ویزیت بیمار نیست بلکه بیشتر شبیه نسخه‌های آماده‌ای است که پزشکان از قبل آن را نوشته باشند و دیگر نیازی به معاینه بیمار و گرفتن شرح حال از آنها نباشد."

به این ترتیب به هر بیمار بین چهار تا پنج دقیقه وقت می‌رسد و به گفته آقای کائیدی "ویزیت فله‌ای با نسخه‌های از پیش آماده" باعث می‌شود بسیاری از بیماری‌‌ها تشخیص داده نشوند.

نماینده مجلس معتقد است کمبود پزشک و وقت نباید باعث افت کیفیت خدمات در مراکز درمانی تامین اجتماعی شود و "قطعا در جلسه آینده کمیسیون بهداشت و درمان این موضوع مطرح خواهد شد."

Image caption دکتر محمدعلی همتی می‌گوید هدف از تعیین سقف ویزیت، بالا بردن کیفیت خدمات درمانی است

به نوشته روزنامه جام‌جم گاه پزشک مجبور است همزمان دو بیمار را با هم ویزیت کند که باعث می‌شود حریم خصوصی آنها رعایت نشود.

صمدالله فیروزی سرپرست سازمان تأمین‌اجتماعی پیش از این گفته بود این سازمان ۳۵ میلیون نفر را تحت پوشش درمانی قرار داده و به تنهایی نمی‌تواند برای این جمعیت مراکز درمانی ایجاد کند.

از این رو بیمارانی که به مراکز درمانی تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند بقدری زیاد هستند که جز تعیین سقف ویزیت برای پزشکان چاره‌ای نیست.

گرانی درمان در بخش خصوصی هم باعث شده فشار بیشتری بر مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی وارد شود و به گفته یکی از مدیران این سازمان باید در نظام درمانی و بیمه ای کشور تدابیری اتخاذ شود تا مردم پول کمتری از جیبشان بپردازند و فشار بر مراکز تامین اجتماعی افزایش نیابد.

در حال حاضر مردم ۷۰ درصد هزینه خدمات درمانی را از جیب می‌پردازند در حالیکه بر اساس سند چشم انداز توسعه باید تا دو سال آینده سهم مردم به ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

براساس اعلام دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی، تا پایان آذر سال ۹۱، ۳۶ میلیون در مراکز درمانی ملکی این سازمان ویزیت سرپایی شده‌اند و نزدیک به ۴۶ میلیون نفر نیز به مراکز پاراکلینیک این سازمان مراجعه کرده‌اند.

وزارت بهداشت حدود سه سال در دستورالعملی متوسط زمان ویزیت پزشک عمومی را حداقل ۱۵ دقیقه، متخصص را ۲۰ دقیقه، فوق تخصص را ۲۵ دقیقه و روان پزشک را حداقل ۳۰ دقیقه تعیین کرده است.

در نظام بهداشت و درمان بریتانیا (NHS) مدت زمانی که پزشک خانواده باید صرف ویزیت بیماران سرپایی کند ۸ تا ۱۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

برخی کارشناسان معتقدند برای اینکه کیفیت درمان حفظ شود باید تعداد بیمارانی که در هر ساعت ویزیت می شوند در حد مشخصی باقی بماند اما برخی دیگر معتقدند تعیین زمان اصلا ضرورت ندارد، بر حسب نیاز بیمار و تشخیص پزشک زمان ویزیت می تواند کوتاه یا طولانی باشد.

مطالب مرتبط