'فرمانده ارشد' حزب‌الله لبنان ترور شد

حسان اللقیس
Image caption در اطلاعیه حزب‌الله ترور احسان اللقیس به اسرائیل نسبت داده شده است

یک عضو ارشد گروه حزب‌الله لبنان ترور شده و این گروه اسرائیل را مسئول این قتل دانسته است.

روز چهارشنبه، ١٣ آذر (٤ دسامبر)، گروه حزب‌الله لبنان در اطلاعیه‌ای اعلام کردکه حسان اللقیس، از اعضای ارشد این گروه، شامگاه گذشته در نزدیکی بیروت، پایتخت لبنان، ترور شده است.

در این اطلاعیه که از شبکه تلویزیونی المنار پخش شد آمده است که "ساعت ٢٤ دیشب، حسان هولو اللقیس، از رهبران جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان، هنگام بازگشت به خانه در مقابل منزلش در محله السان تیریز - الحدث در جنوب بیروت، ترور شد."

اطلاعیه حزب الله از حسان اللقیس با عنوان "برادر و فرمانده شهید" نام برده و گفته است که او تمامی زندگی خود را صرف "مقاومت شریف" کرد و پدر یکی از کشته شدگان "جنگ تموز ٢٠٠٦" بوده است.

اشاره این اطلاعیه به درگیری نیروهای حزب‌الله و ارتش اسرائیل در تابستان سال ٢٠٠٦ است که با حملات سنگین ارتش اسرائیل به جنوب لبنان و موشک‌باری حزب‌الله به سوی مناطق شهری اسرائیل همراه بود.

Image caption شبه نظامیان حزب الله در جنگ سوریه شرکت داشته و تلفاتی داده‌اند

این جنگ، که تلفات و خسارات سنگین برای لبنان و تلفاتی هم برای اسرائیل در پی آورد، پس از حدود یک ماه با برقراری آتش بس خاتمه یافت. حزب‌الله لبنان و دولت ایران نتیجه این جنگ را پیروزی بزرگ برای حزب‌الله دانستند.

اطلاعیه حزب‌الله حاوی جزئیاتی در مورد نحوه کشته شدن حسان اللقیس نیست اما در آن آمده است که "دشمن اسرائیلی متهم مستقیم و اصلی این حمله تروریستی است زیرا بارها به دنبال به شهادت رساندن برادر شهید ما در نقاط مختلف بود که در آنها ناکام ماند اما سرانجام، به مقصود رسید."

برخی منابع خبری گفته اند که افراد مسلح این عضو حزب الله را در مقابل خانه‌اش به ضرب گلوله به قتل رساندند.

حزب‌الله لبنان هشدار داده است که اسرائیل باید مسئولیت کامل این حمله "و تمامی نتایج و تبعات" آن را برعهده بگیرد.

اختلاف داخلی بر سر جنگ سوریه

اقدام اسرائیل در ترور رهبران گروه‌های تندرو مخالف این کشور، به خصوص در سرزمین‌های فلسطینی، بدون سابقه نیست که در بسیاری موارد از طریق حمله هوایی صورت گرفته است.

در عین حال، در ماه‌های اخیر، لبنان تحت تاثیر جنگ داخلی سوریه، شاهد درگیری بین گروه‌های مسلح داخلی و ترور مقامات و فعالان موافق و مخالف حکومت سوریه بوده که تلفاتی هم برجای گذاشته است.

Image caption جنگ داخلی سوریه باعث درگیری بین گروهها لبنانی شده است

گروه شیعه حزب‌الله لبنان، که تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران و حکومت سوریه قرار دارد، رسما حضور شبه نظامیان خود در کنار نیروهای دولتی سوریه در جنگ علیه مخالفان و کشته شدن تعدادی از این شبه نظامیان را تایید کرده است.

به گزارش رسانه‌های خبری ایران، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، روز گذشته گفت که روزی فرا خواهد رسید که همگان از این گروه به خاطر دخالت در سوریه قدردانی خواهند کرد.

در همانحال، برخی گروه‌ها و شخصیت‌های دینی و سیاسی سنی لبنان، حمایت خود را از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ابراز داشته و حمایت ایران و حزب الله از حکومت او را محکوم کرده‌اند.

اختلاف فرقه‌ای و سیاسی بر سر جنگ داخلی سوریه به درگیری‌های گسترده‌ای نیز به خصوص در شهر ترابلس، در شمال لبنان منجر شده و همچنین، اخیرا مناطق تحت تسلط حزب‌الله در جنوب بیروت نیز شاهد حملاتی بوده که گروه‌های سنی تندرو عامل آنها دانسته شده‌اند.

ماه گذشته، سفارت ایران در بیروت هدف بمب گذاری‌هایی قرار گرفت که بیش از بیست کشته و دهها زخمی برجای گذاشت. رایزن فرهنگی سفارتخانه از جمله کشته‌شدگان این عملیات بود.

روز گذشته، دبیرکل حزب‌الله لبنان آشکارا سازمان‌های اطلاعاتی عربستان سعودی را متهم کرد که با سازمان‌دهندگان این بمب گذاری‌ها ارتباط داشته‌اند. عربستان سعودی مخالف حکومت بشار اسد است و به گفته طرفداران وی، از مخالفان مسلح حکومت سوریه حمایت مالی و حتی تسلیحاتی به عمل می‌آورد.

مطالب مرتبط