یونسی: دولت نتوانست به اقلیت‌های قومی و مذهبی، استانداری و وزارت بدهد

علی یونسی
Image caption علی یونسی گفته خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها" به خاطر "منع قانونی یا تعصبات" از به کار گیری اقلیت ها خودداری می کنند

علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام، مذاهب و اقلیت‌های دینی گفت که دولت "موفق نشده است" استانداری یا وزارتخانه ای را در اختیار اقلیت های قومی و مذهبی قرار دهد.

آقای یونسی در مصاحبه با روزنامه دولتی ایران، در عین حال از انتصاب اعضای برخی اقلیت ها به سمت هایی چون "معاون وزیر" خبر داده افزوده که عدم توفیق در انتصاب اقلیت های قومی و مذهبی به چنین سمت‌هایی به معنای این نیست که دولت قصد انجام چنین کاری را در آینده ندارد.

دستیار حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌ها، بدون توضیح بیشتر گفته است: "تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شده است که من به علت موانع و کارشکنی هایی که ممکن است پیش بیاید نمی توانم بگویم."

اظهارات دستیار ویژه حسن روحانی، همزمان با انتصاب استاندار جدید کردستان صورت گرفته که، بر خلاف برخی گمانه زنی های هفته های اخیر، مدیری غیرکرد و غیرسنی است.

دولت آقای روحانی پیش از آن نیز، برای سایر استان های سنی نشین ایران استاندارانی را انتخاب کرده بود که به گروه های قومی و مذهبی اکثریت این استان ها تعلق نداشتند. این در حالی است که سایر مدیران ارشد دولت یازدهم نیز همگی شیعه هستند، هرچند نفر از آنها به گروه های قومیتی ایران تعلق دارند.

از زمان دولت موقت مهدی بازرگان تاکنون، هنوز هیچ یک از مدیران غیرشیعه در سمت هایی همچون وزارت، سفارت یا استانداری قرار نگرفته‌اند.

حسن روحانی پس از رسیدن به ریاست جمهوری، برای اولین بار به ایجاد پست جدیدی تحت عنوان "دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام، مذاهب و اقلیت‌های دینی" پرداخت و این مسئولیت را به علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی سپرد.

محرومیت 'غیرقانونی' اقلیت ها

آقای یونسی در مصاحبه با روزنامه ایران گفته "نخستین چیزی" که رئیس جمهور از وزارتخانه‌ها خواسته، "رعایت حقوق اقلیت‌ها و اقوام ایرانی و به کارگیری و مشارکت آنها در بخش‌های مختلف مدیریتی کشور" است.

وی با ذکر اینکه رئیس جمهور خواستار عدم جلوگیری از استخدام افراد "به صرف داشتن مذهب و فرقه خاص" شده، مثال زده که برخی افراد که "جزو اقلیت‌های دینی هستند و مدارج علمی را نیز طی کرده‌اند" به طور غیرقانونی از عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها محروم شده اند.

علی یونسی همچنین به "خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها" اشاره کرده که به خاطر "منع قانونی یا تعصبات" از به کار گیری اقلیت ها خودداری می کنند و در عین حال گفته که "سپاه پاسداران و بسیج گام‌هایی برای جذب تابعان مذاهب و اقوام دیگر برداشته‌اند".

آقای یونسی با انتقاد از افرادی که برخی اقلیت ها را "نامحرم به حساب می‌آورند و می‌گویند پست‌ها و مأموریت‌های حساس، محرمانه و سری را نمی‌شود به عهده غیر‌خودی‌ها گذاشت" گفته : "این نگاه درستی نیست که بخشی از مردم ایران را نامحرم و غیر خودی بدانیم."

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، حسن روحانی کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان، از حمایت زیادی از سوی اقلیت های مذهبی و قومی برخوردار شد.

در این انتخابات، وی بیشترین درصد آرا را در استان‌های سنی نشین سیستان و بلوچستان (با ۷۳.۳ درصد) و کردستان (با ۷۰.۸۵ درصد) به دست آورد.

مطالب مرتبط