مخالفت دو مقام آمریکایی با تشدید تحریم‌های ایران

کنگره
Image caption برخی از اعضای کنگره با ابراز تردید در نتیجه‌بخش‌بودن سیاست دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، پیگیر اقدام فوری برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند

سناتور تیم جانسون، رئیس کمیته امور بانکی سنای آمریکا، بار دیگر گفته است که در مقطع کنونی خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران نیست.

آقای جانسون که امروز (پنجشنبه ۱۲ دسامبر) در این کمیته سخن می‌گفت افزود که وی با موضع باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد تعامل با ایران و اینکه اعمال تحریم‌های بیشتر می‌تواند به روند مذاکرات حساس دیپلماتیک با این کشور صدمه بزند، موافق است.

او پیشتر نیز اظهارات مشابهی بیان کرده بود.

تیم جانسون که از اعضای حزب دموکرات است در جلسه امروز همچنین گفت: "اکنون که ایران به پای میز مذاکره آمده و قدم اول در توافق با ایران برداشته شده است، معتقدم که این تحول شاید آخرین و در عین حال بهترین شانس حل بحران اتمی ایران از طریق دیپلماسی باشد؛ و در این رابطه آقای رئیس جمهور کاملا موضع درستی دارد که اراده رهبران ایران بایستی آزموده شود."

وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در گفتگوها با ایران، نیز که در جلسه این کمیته حضور داشت، از سناتورها خواست تا از تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران بپرهیزند.

اعمال فشار

این در حالیست که گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا می‌گویند برخلاف رویکرد دولت باراک اوباما، به دنبال "تضمین‌های محکم‌تری" به منظور جلوگیری از گسترش برنامه‌ هسته‌ای ایران هستند.

برخی از اعضای کنگره با ابراز تردید در نتیجه‌بخش‌بودن سیاست دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، پیگیر اقدام فوری برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند.

در همین ارتباط، امروز وزارت دارایی آمریکا نام بیش از ۱۵ شرکت را به فهرست شرکت های مشمول تحریم‌های ایران اضافه کرده است.

خبرگزاری فرانسه از آمریکا گزارش داده است که این کشور تعدادی از شرکت‌های خارجی و چند نفر را در فهرست سیاه تحریم‌ها علیه ایران قرار داده است تا به مقامات ایرانی هشدار دهد که به مفاد توافق‌نامه ژنو پایبند باشند.

پیشتر مقامات ایران در مورد اعمال تحریم‌های بیشتر به آمریکا هشدار داده بودند.

در یکی از تازه‌ترین اینگونه اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با مجله "تایم" تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران را در شرایط حاضر در حکم "مرگ توافق ژنو" دانست و تاکید کرد "ما به مذاکره زیر فشار علاقه‌‌ای نداریم."

آقای ظریف گفت: "اگر کنگره تحریم‌های جدیدی وضع کند فقدان جدیت از سوی آمریکا و بی‌میلی آنان برای نیل به یک راه‌حل را نشان می‌دهد."

او همچنین تاکید کرد: "ما هم مجلس داریم. مجلس ما نیز می‌تواند قوانین مختلفی را به تصویب برساند که در صورت شکست مذاکرات جنبه اجرایی به خود گیرد."

ایران اوایل آذرماه با شش قدرت جهانی موسوم به ۱+۵ به توافق رسید تا برخی از فعالیت‌های هسته‌ایش را شش ماه کُند یا متوقف کند و در عوض بخشی از تحریم‌های علیه این کشور سبک شود؛ از جمله اینکه در این مدت ایران سوخت یا آب سنگین به تاسیسات اراک نفرستد.

پیشتر هم جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در کنگره این کشور گفت که به روند مذاکرات با ایران خوش‌بین است و امید دارد که این مذاکرات حتی زودتر از شش ماه آینده به نتیجه نهایی برسد.

آقای کری با این هدف در مجلس نمایندگان حاضر شده بود که به ابهامات قانونگذاران آمریکایی در مورد توافق اخیر ایران و گروه ۱+۵ در ژنو پاسخ دهد و آنها را متقاعد سازد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکنند.

او با اشاره به توافق کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در مورد اعمال‌نکردن تحریم‌های جدید در شش ماه آینده، افزود که تصویب تحریم‌های جدید بر همکاری آمریکا با سایر اعضای این گروه تاثیر منفی می‌گذارد و به ایران "بهانه" می‌دهد که از تعهدات خود سر باز بزند.

مطالب مرتبط