لوینسون 'در استخدام دولت آمریکا نبود'

رابرت لوینسون
Image caption رابرت لوینسون در ماه مارس ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شد

کاخ سفید گفته است که رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی که در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در جنوب ایران ناپدید شد، در استخدام دولت آمریکا نبوده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید یک روز بعد از آنکه خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که آقای لوینسون در حال انجام ماموریتی تایید نشده برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ایران بود، چنین ادعا کرده است.

آقای کارنی به این سوال خبرنگاران که آقای لوینسون در ماه مارس ۲۰۰۷ در ایران چه می کرد پاسخ نداد.

جی کارنی گزارش آسوشیتدپرس را "به نهایت غیرمسئولانه" خواند. آن گزارش حاکی بود که آقای لوینسون برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار پیمانکاری انجام داده بود.

تخصص او به عنوان مامور سابق اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) جنایات سازمان یافته در روسیه بود.

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل خانواده لوینسون گزارش می دهد که او در ایران مشغول تحقیق درباره احتمال پولشویی توسط دولت آن کشور بود.

دیوید مک‌گی وکیل خانواده لوینسون گفته که یکی از ابعاد این تحقیق تلاش برای ردگیری پول نفت ایران بود که احتمالا توسط مهاجران این کشور در تورنتوی کانادا به اصطلاح شست و شو می شد. پولشویی به گم کردن رد سرمنشاء مبالغی گفته می شود که توسط بانک ها جابجا می شود.

به گزارش آسوشیتدپرس زمانی که آقای لوینسون ناپدید شد قرارداد او با سی آی اِی تمام شده بود هرچند تحلیلگرانی در سی آی اِی که با آنها کار می کرد سعی داشتند مجوز تمدید قرارداد را بگیرند.

آقای کارنی گفت که اولویت اصلی دولت آمریکا ادامه تحقیقات در مورد ناپدید شدن آقای لوینسون است و این اتهام خانواده لوینسون را که دولت آمریکا همه تلاش خود را برای یافتن او به کار نبسته رد کرد.

او گفت: "از زمانی که باب (لوینسون) ناپدید شد دولت آمریکا به قوت همه سرنخ ها را برای یافتن او دنبال کرده و می کند. ما همچنان همه تلاش ها را برای سالم برگرداندن او به کشورش انجام می دهیم. این برای دولت آمریکا در اولویت است."

Image caption سخنگوی کاخ سفید گزارش آسوشیتدپرس را "غیرمسئولانه" خواند

آسوشیتدپرس در گزارش خود ادعا کرده بود که آقای لوینسون طی یک ماموریت تایید نشده برای جمع آوری اطلاعات در ایران بود که فاش شدن آن باعث تلاطم شدید در داخل سی آی اِی شد.

ادعا شد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دو و نیم میلیون دلار به خانواده لوینسون داده تا مانع شکایت علنی آنها شود و همچنین ده تحلیلگر کهنه کار خود را تنبیه کرده است.

ایران همواره ادعا کرده است که از سرنوشت آقای لوینسون خبری ندارد.

گفته می شود که تیم تحلیلگران سی آی اِی پیش از ناپدید شدن آقای لوینسون به او پول داده بود تا اطلاعات جمع آوری کند.

بنابه این گزارش سه تحلیلگر سی آی اِی که او را اجیر کردند - و گزارش می شود که اختیارات لازم برای اجرای عملیات جاسوسی را نداشتند - بعدا از این سازمان اخراج شدند.

آسوشیتدپرس می گوید دولت آمریکا از سال ۲۰۱۰ تاکنون سه بار از این سازمان خبری خواسته ارتباط آقای لوینسون با سی آی اِی را فاش نکند.

این خبرگزاری می گوید که زمانی تصمیم به انتشار گزارش گرفت که همه تلاش ها برای شناسایی موقعیت آقای لوینسون به ظاهر شکست خورده است.

آمریکا بارها از ایران خواسته است به آزادی رابرت لوینسون کمک کند که آخرین آنها پس از امضای یک توافق مقدماتی میان ایران و گروه پنج به علاوه یک (شامل اعضای دایم شورای امنیت و آلمان) در ژنو در ارتباط با برنامه اتمی ایران بود.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما گفته بود که به اعتقاد او آقای لوینسون جایی در جنوب غربی آسیا در اسارت است.

ابتدا پس از ناپدید شدن آقای لوینسون گفته شد که او درحال تحقیق درباره قاچاق سیگار برای یک شرکت خصوصی در کیش بود.

خانواده او تصاویری از او در آوریل ۲۰۱۱ دریافت کرد که او را در یک لباس نارنجی از نوع زندانیان گوانتانامو با ریشی بلند و چهره ای نحیف نشان می داد.

همچنین در نوامبر سال ۲۰۱۰ ویدئویی ۵۴ ثانیه ای برای خانواده لوینسون فرستاده شد که او در آن تمنا می کند: "کمک کنید به خانه برگردم."