ظریف: انتقادها جواب دارد، مذاکرات را با جدیت دنبال می‌کنیم

Image caption ظریف: مذاکره و رسیدن به نتیجه کار دشواری است و حتما فرازونشیب فراوان دارد. این را هم از روز اول پیش بینی کرده بودیم.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از " اقدامات نامناسب" اخیر مقامات آمریکایی تاکید کرد که ایران با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می کند و در برابر هر اقدام "نامناسب و غیرسازنده" واکنش مناسب نشان خواهد داد.

آقای ظریف همچنین از کسانی که "از ابتدا دل خوشی از اقدام ژنو نداشتند" و نیز از کسانی که مشغول "خرده گیری از کنار گود هستند" انتقاد کرد و گفت که تیم مذاکره کننده ایران به خاطر منافع ملی در برابر "اتهامات ناروا و غیرمنصفانه" سکوت می‌کند.

با این حال آقای ظریف تأکید کرد که همه انتقادها جواب دارد.

وزیر امور خارجه ایران این اظهار نظر را ساعاتی پیش در صفحه فیس‌بوک خود مطرح کرد و توضیح داد "علت گزارش ندادن در چند روز گذشته" وضعیت بحرانی سلامتی مادرش بوده است.

او بطور مرتب شرح برنامه‌های کاری و نقطه‌نظرهایش را در صفحه فیس بوک خود منتشر می‌کند، اما این نخستین مطلب او در شش روز گذشته بوده است.

آقای ظریف در نوشته اخیر به "اقدامات نامناسب" آمریکا اشاره کرد و نوشت که ایران به "به شکل مقتضی و با در نظرگرفتن همه جوانب"به آنها پاسخ داده است.

اشاره آقای ظریف احتمالا به بیانیه پنج شنبه (۲۱ آذر) وزارت دارایی آمریکا بود که ۱۹ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

مقامات وزارت امور خارجه ایران به این اقدام آمریکا واکنش تندی نشان دادند و آن را بر خلاف روح توافق نامه ژنو نامیدند.

بر اساس توافق‌نامه ژنو که ماه پیش بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شد ایران تعهد کرد بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را کند یا متوقف کند و در عوض در شش ماه آینده تحریم جدیدی علیه این کشور وضع نشود.

یک روز پس از انتشار بیانیه وزارت دارایی آمریکا، تیم کارشناسی ایران که از چهار روز پیش از آن در وین مشغول گفتگو با نمایندگان گروه ١+٥ بود، مذاکرات را نیمه تمام ترک کرد و به تهران بازگشت.

وزارت امور خارجه ایران بدون اینکه ترک مذاکرات را به تحریم‎های جدید مرتبط بداند فقط از سیاستهای "نسنجیده" امریکا انتقاد کرد.

عباس عراقچی معاون و مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، رویکرد و عملکرد آمریکا را "غیر سازنده" و "سردرگم" توصیف کردند.

آقای عراقچی همچنین گفت که تصمیم جدید وزارت دارایی آمریکا "خلاف روح" توافقنامه ژنو است و افزود که ایران "در حال ارزیابی شرایط موجود و اتخاذ عکس‌العمل مناسب" است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توقف مذاکرات را موقتی دانستند و گفتند که این گفتگوها در "چند روز آینده" و "بزودی" از سر گرفته خواهد شد، اما ایران به صورت رسمی درباره شروع مجدد گفتگوهای کارشناسی اظهار نظر نکرده است.

رسانه‌های ایران به نقل از مسئولان عالی رتبه وزارت خارجه بدون ذکر نام، علت ترک گفتگوها را " اعتراض به تحریم‌های جدید" و "مشورت" عنوان کردند اما صحبتی درباره ادامه گفتگوها مطرح نشد.

اما آقای ظریف حدس و گمانها را در باره ادامه مذاکرات برطرف کرد و بدون آنکه به تاریخی اشاره کند نوشت ایران "با جدیت" مذاکرات ژنو را دنبال می‌کند، اما "در برابر هر اقدام نامناسب و غیرسازنده 'حتی اگر نقض توافق هم نباشد' واکنش مناسب، حساب‌شده، هدفمند و هوشمندانه نشان خواهد داد."

آقای ظریف تاکید کرد که تیم مذاکره کننده ایران "در زمان مناسب به همه ایرادها و ابهامات" پاسخ خواهد داد.

مطالب مرتبط