روحانی خواهان شناسایی موارد 'سوءاستفاده از شرایط تحریم' ایران شد

Image caption رئیس جمهور ایران خطاب به معاون اول خود موضوع مبارزه با 'درآمدهای ناسالم' را مطرح کرده

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از اسحاق جهانگیری معاون اول خود خواسته "اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات کسانی که با تبانی و سوءاستفاده از امتیازات خاص، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیرموجه فراهم کرده‌اند در اولویت کار" قرار دهد. آقای روحانی همچنین دستور داده که معاون اول او درباره کسانی که از شرایط ناشی از تحریم ها سوءاستفاده کرده اند، ظرف یک ماه یک گزارش ارائه کند.

رئیس جمهور ایران در نامه خود نوشته "مبارزه با مفاسد اقتصادی، لازمه پیشرفت و عدالت است و دولت تدبیر و امید، برای خروج اقتصاد کشور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی، تأمین امنیت برای فعالیت سالم اقتصادی را در اولویت کار خود قرار داده است."

در ماه های اخیر برخی از شخصیت های سیاسی ایران از وجود فساد مالی در این کشور خبر می دهند که ناشی از تحریم هایی است که علیه برنامه اتمی ایران وضع شده است.

به تازگی حسام الدین آشنا، از مشاوران رئیس جمهور ایران گفته که در سال های اخیر افرادی با استفاده از شرایط تحریم که ایران در آن قرار دارد، دست به کسب ثروت زده اند و به همین دلیل خواهان باقی ماندن تحریم‌ها هستند.

آقای آشنا این افراد را "کاسبان تحریم" خوانده است.

او گفته "کسانی که تحریم‌ها منافع اقتصادی زیادی برایشان تامین کرده است، کسانی که پول ایران را از یک بانک به بانک دیگر جابجا می‌کردند و از یک تا ۷ درصد می‌گرفتند، وقتی که رفع تحریم می‌شود او حاضر است کفن هم بپوشد البته خودش حتما کفن نمی‌پوشد اما می‌تواند هزینه هزاران کفن‌پوش را بدهد."

به دنبال پیگیری برنامه اتمی از سوی ایران، شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، دولت و کنگره آمریکا تحریم هایی علیه ایران وضع کرده اند.

به دنبال توافق اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) قرار است در ازای وقفه در برخی از فعالیت های اتمی ایران از جمله تعلیق ۶ ماهه غنی سازی ۲۰ درصدی، برخی از تحریم ها از جمله تحریم خرید و فروش فلزات گران بها با ایران متوقف شود و تحریم تازه ای هم علیه این کشور تصویب نشود.

مطالب مرتبط