سعید مرتضوی از ۶ روزنامه در ایران به دادگاه شکایت کرد

Image caption سعید مرتضوی حکم توقیف بسیاری از نشریات را در دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد خورشیدی صادر کرد

به گفته وکیل سعید مرتضوی، رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی ایران، او از ۶ روزنامه ایرانی به دادگاه شکایت کرده است.

وکیل آقای مرتضوی به خبرگزاری مهر گفته موکلش از روزنامه های شرق، اعتماد، همشهری، مردم‌سالاری، جوان و ایران به اتهام افترا و نشر اکاذیب شکایت کرده است.

وکیل آقای مرتضوی گفته برخلاف تاکید قانون مطبوعات، این ۶ روزنامه جوابیه رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی درباره گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس را منتشر نکرده‌اند.

در گزارشی که هیات تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی به عمل آورد، آمده است که سعید مرتضوی، مدیر عامل پیشین این سازمان، مبالغی را به مقام‌های دولتی، نمایندگان مجلس و برخی رسانه‌ها "هدیه" داده بود.

این گزارش بازتاب وسیعی در رسانه های ایران پیدا کرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده بود که تفاهم نامه سازمان تامین اجتماعی و شرکت هولدینگ سورینت قشم، متعلق به بابک زنجانی، سرمایه‌دار ایرانی، مبنی بر انتقال سهام تامین اجتماعی در ۱۳۸ شرکت ایرانی در ازای دریافت مبلغی بیش از ۴ میلیارد یورو، دارای "اشکالات عدیده حقوقی" بوده و قوانین در آن رعایت نشده است.

نام شرکت‌های بزرگی همچون هواپیمایی جمهوری اسلامی، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، مس شهید باهنر کرمان، کشتیرانی جمهوری اسلامی و هتل‌های هما، در فهرست شرکت‌هایی است که قرار بوده سهام سازمان تامین اجتماعی در آنها به شرکت سورینت منتقل شود.

یک روز پیش از این وکیل آقای مرتضوی به خبرگزاری فارس گفته بود او از علی ربیعی، وزیر کار ایران و علیرضا محجوب، نماینده مجلس هم شکایت کرده است.

دلیل این شکایت، اتهاماتی است که این دو نفر درباره سوءاستفاده‌های مالی به آقای مرتضوی نسبت داده اند.

سعید مرتضوی اتهامات سوءاستفاده مالی را رد کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران با انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی مورد انتقادهای فراوانی قرار گرفت. او در پی اختلاف نظر با علی و صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضاییه، فیلمی از گفتگوی فاضل لاریجانی، برادر آنها را با سعید مرتضوی منتشر کرد.

در این فیلم فاضل لاریجانی به سعید مرتضوی پیشنهاد می‌کرد برای رفع موانع معامله با بابک زنجانی، از نفوذ برادران لاریجانی در مجلس و قوه قضائیه استفاده شود.