نطق جنجالی علی مطهری در مجلس ایران در مورد اعتراضات ۸۸

علی مطهری
توضیح تصویر،

آقای مطهری در نطق امروز خود راهپیمایی روز ۹ دی سال ۱۳۸۸ را یک راهپیمایی خودجوش و در دفاع از اصل جمهوری اسلامی توصیف و از آن تجلیل کرد

علی مطهری، نماینده مجلس ایران با انتقاد از حصر خانگی رهبران جنبش اعتراضی و صدور "احکام سختگیرانه" علیه زندانیان سیاسی سال ۱۳۸۸، خواهان محاکمه همزمان محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد.

آقای مطهری امروز یکشنبه ۸ دی (۲۹ دسامبر) در نطق میان دستور در جلسه علنی مجلس ایران گفت: "تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود را نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می خواهد اتهام بزند و تحلیل کند، این بحران حل نخواهد شد".

او حصر خانگی رهبران معترضان بدون محاکمه را عملی غیرقانونی و غیرشرعی خواند.

گروهی از نمایندگان محافظه کار مجلس به نطق آقای مطهری اعتراض کردند و محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس گفت که در مورد معترضان و رهبران آنها "حداکثر رأفت اسلامی" اعمال شده است.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، رهبران اعتراضات انتخاباتی ایران از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و در پی صدور فراخوان راهپیمایی اعتراضی ۲۵ بهمن آن سال در حبس خانگی به سر می برند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امسال از حصر خانگی این رهبران انتقاد کرده و گفته بود که برای رفع حصر آنها تلاش خواهد کرد.

اخیرا بعضی چهره های محافظه کار نزدیک به رهبر ایران بر شدت حملات لفظی خود علیه آقایان موسوی و کروبی افزوده اند.

خبرگزاری فارس نوشته است که گروهی از نمایندگان مجلس پس از نطق امروز آقای مطهری، در صحن مجلس شعار "مرگ بر فتنه گر" دادند.

انتقاد از قوه قضائیه

آقای مطهری در نطق امروز خود از عملکرد قوه قضائیه در برخورد با اعتراضات سال ۱۳۸۸ به تندی انتقاد کرد.

او گفت که "رئیس قوه قضائیه بهتر است به جای شعار دادن در باره فتنه، به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است، نه قوه ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی تأثیر بپذیرد."

آقای مطهری تلویحا گفت که قضات صادر کننده احکام مجازات علیه چهره های منتقد سیاسی در سال ۱۳۸۸ "تحت فرمان بازجوها و عناصر اطلاعاتی" بوده اند.

او گفت: "رئیس قوه قضائیه پاسخ دهد که مثلا جرم آقایان مصطفی تاجزاده و بهزاد نبوی غیر از انتقاد به نظام چه بوده است؟"

آقای مطهری از سکوت مراجع تقلید و دانشگاهیان انتقاد کرد و گفت که آنها نباید "از جو رعب و وحشتی که در چند سال اخیر حاکم شده بهراسند."