اختلال در دسترسی به شبکه اشتراک عکس 'اینستاگرام' در ایران

دسترسی به شبکه اشتراک عکس ایسنتاگرام در ایران از دیشب دچار اختلال شده است.

بعضی کاربران از فیلتر شدن آن خبر می‌دهند، اما بعضی دیگر می‌گویند با وجود این که دیشب امکان دسترسی به این شبکه را نداشتند، امروز ٨ دی (٢٩ دسامبر) می‌توانند از اینستاگرام استفاده کنند.

این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد که عکس‌های خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و پیگیر عکس‌های منتشرشده از طرف دوستانشان باشند.

یکی از دلایل محبوبیت ایسنتاگرام فیلترهایی است که برای تغییر دادن و ایجاد حالت‌ها و بافت‌های مختلف در عکس‌ها در اختیار کاربران می‌گذارد.

اختلال در دسترسی به اینستاگرام پس از محدود شدن دسترسی به پیام‌رسان محبوب "وی‌چت" اتفاق افتاده است.

ایجاد محدودیت در استفاده از شبکه‌های مجازی و سرویس‌های اینترنتی در ایران در حالی است که مقام‌های عالی جمهوری اسلامی و یا دفاتر آنها حضور فعالی در این شبکه‌ها دارند.

از جمله حساب‌هایی منتسب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در فیسبوک، توییتر و اینستاگرام فعالند و اخبار و دیدگاه‌های او را پوشش می‌دهند.

حساب توییتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور و فیسبوک محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، از موردتوجه‌ترین حساب‌های مجازی مقام‌های حکومت ایرانند.

مقام‌های مختلف دولت حسن روحانی، از جمله وزرای ارتباطات و ارشاد، چندین بار از وضعیت کنونی فیلتر اینترنت در ایران انتقاد کرده‌‌اند، اما تاکنون اقدامی عملی در رفع این گونه محدودیت‌ها انجام نداده‌اند.

مطالب مرتبط