محمود کریمی کیست؟

چند روزی است که خبر درگیری یک "مداح معروف" و تیراندازی او و همراهانش در اتوبان بابایی تهران خبرساز شده است.

بعضی رسانه‌ها نوشتند این مداح و همراهانش پس از درگیری لفظی با سرنشینان یک پژو ۲۰۶ با سلاح کمری به ماشین آنها تیراندازی کرده‌اند.

سایت محافظه‌کار "ندای انقلاب" این مداح را محمود کریمی معرفی کرد و نوشت که او در دفاع از خودش در مقابل مزاحمت "اراذل و اوباش" دست به اسلحه برده است.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران گفته است که رسانه ها در مورد این ماجرا بزرگنمایی کرده اند.

به گفته او، کسی که تیراندازی کرده مجوز حمل سلاح داشته و بنا به تشخیص خود از سلاحش استفاده کرده، هر چند طرف مقابل او بر اساس تعریف پلیس اوباشگری نکرده است.

اما محمود کریمی کیست؟

'عشق یعنی صبر در هنگام خشم'

محمود کریمی از جمله مداحانی است که در سال‌های اخیر نوحه‌های مذهبی را با شیوه‌ای متفاوت و گاه شبیه به موسیقی پاپ اجرا می‌کنند. خبرگزاری تسنیم او را مداحی "ایستاده در میانه جریان سنتی و مدرن" معرفی می‌کند و می‌گوید: "چند سالی است که محمود کریمی انتخاب اول خانواده‌های ایرانی است."

او پای ثابت برنامه‌های تلویزیون ایران است و از جمله مهمان برنامه شب یلدای شبکه سوم بوده است.

محمود کریمی بیشتر در حسینیه‌ای در چیذر، در شمال تهران نوحه می‌خواند.

یکی از اولین نوحه‌های مشهور او "عشق یعنی..." است که به گفته خودش آن را روی موتور و در حال گریه برای دختر پیامبر اسلام سروده است.

او در مصاحبه با سایت هیات رزمندگان اسلام در معرفی خود می‌گوید در سال ١٣۴۷ در یکی از محله‌های مذهبی تهران به دنیا آمده است. پدر او، نقی کریمی، در سال ١٣۶۱ در عملیات فتح‌المبین مفقود می‌شود و محمود کریمی از آن پس علاوه بر تحصیل به کارهایی چون نجاری و بنایی هم می‌پردازد.

یکی از برادران او هم در جریان جنگ در سال ۱۳۶۵ در شلمچه کشته شده است. محمود کریمی سه برادر دیگر دارد، در سال ١٣٧٠ ازدواج کرده و یک پسر و یک دختر دارد.

محمود کریمی نوحه‌خوانی را از کودکی آغاز کرده است، او می‌گوید: "اولین بار در حالی که خردسال بودم، روی پای مرحوم [شیخ احمد] کافی نشستم و روضه خواندم."

حمید مدق و علی اربابی استادان مداحی او بوده‌اند.

مداح رزمی‌کار

Image caption مداحی در مراسم عزاداری به میزبانی آیت الله خامنه‌ای

او در رشته مدیریت صنعتی در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل کرده، اما پس از گذراندن ۷۴ واحد به خاطر این که "حضور در جبهه فرهنگی را مقدم‌تر" دانسته، تحصیل را رها کرده و تمرکز خود را بر مداحی و مطالعات دینی می‌گذارد.

محمود کریمی به ورزش‌های رزمی علاقه ویژه‌ای دارد. کشتی‌ می‌گیرد، کمربند سیاه دان دو جودو دارد و کمربند سیاه دان پنج کاراته.

آقای کریمی در عین این که خودش نوآوری‌هایی در نوحه‌خوانی کرده است، منتقد افراط، زیاده روی و تحت تاثیر "جو" قرار گرفتن است.

او در مصاحبه با وبسایت دفتر آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: "در حال درونی، ما از مخاطب­ ده واحد بهره می‌­بریم، در عوض صد واحد را به او منتقل می‌کنیم. اگر ده تا ببریم، دو واحد بدهیم، ما متاثر شده‌ایم و این طبیعتا اشتباه است."

"از طرفی اگر قرار باشد هرچه مستمع را سر حال می‌آورد استفاده کنیم، کار خراب می‌شود. گاهی در شان امیرالمومنین می‌گفتند که او خود خدا است! همه می‌­گفتند به به! دو سه ماه این‌طوری خواندند، دیدند دیگر تشویق نمی‌شوند، گفتند: خدا را هم علی آفرید! خب از این‌جا کجا می­خواهید بروید!؟ این تاثیرپذیری از مستمع در جهت منفی است."

'هیات قیمه و قمه نیست'

او درباره رابطه خودش با منصور ارضی، مداحی که اظهارنظرهای سیاسی جنجالی فراوانی کرده است، می‌گوید که رابطه‌ای "استاد-شاگردی و پدر-فرزندی" با او دارد.

آقای کریمی در مصاحبه با هفته‌‌نامه محافظه‌کار مثلث، در دفاع از نوحه‌خوانی سیاسی می‌گوید: "همه سیاسی باشند، من نباشم؟ من که بلندگو دارم و با جوان‌ها ارتباط دارم، سیاسی نباشم؟ من که یکی از مستمعینم شهید احمدی روشن بود، نباید سیاسی باشم؟ هیات یعنی این، نه قیمه و قمه!"

چند سالی است که حضور مداح‌ها در فضای سیاسی جمهوری اسلامی پررنگ شده است.

سعید جلیلی، یکی از نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، در یکی از مناظره های انتخاباتی گفت که باید از ظرفیت هیئت های مذهبی برای ایجاد نشاط در جوانان استفاده کرد و به طور مشخص از هیئت محمود کریمی به عنوان یک نمونه مطلوب یاد کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای هم چندی پیش در ملاقات با اعضای هیات رزمندگان اسلام گفته بود: "هیات امام حسین سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنى علاقه‌‌مند به اسلام سیاسى است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است."

با این که اسم محمود کریمی با ماجرای تیراندازی سر زبان‌ها افتاده، او آدمی است که می‌گوید: "درخت هرچه بارش بیشتر بشود، سرش پایینتر می‌آید، اگر زورت برسد و زور نگویی مهم است. مهم آن است که قدرت داشته باشی و خودت را کنترل کنی."

مطالب مرتبط