ستاد مبارزه با مواد مخدر: زائران ایرانی معتاد به حج نروند

حق نشر عکس MEHR
Image caption ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید پلیس، بلیت و گذرنامه زائران حامل مواد را ضبط می‌کند

ستاد مبارزه با مواد مخدر به زائران ایرانی هشدار داده که از همراه داشتن هر نوع ماده مخدر و روانگردان در سفر به عربستان خودداری کنند.

علیرضا جزینی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می‌گوید در صورت ضبط مواد مخدر از مسافران حج، گذرنامه آنان باطل و این افراد بین یک تا پنج سال ممنوع الخروج می‌شوند.

تکرار این تخلف باعث ممنوع الخروج شدن بین ۵ تا ۱۵ سال خواهد شد.

به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، نیروهای پلیس فرودگاه هنگام خروج از ایران، بلیت و گذرنامه زائران حامل مواد مخدر را می‌گیرند و این افراد را به مراجع قضایی معرفی می‌کنند.

به گفته قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، بار مسافران حج توسط سگ‌های موادیاب، دستگاه‌های الکترونیکی و اسکنر‌ کنترل می‌شود.

بر اساس این گزارش همراه بردن داروهای متادون و ترامادول هم به عربستان غیرقانونی است.

'هیچ زائری دستگیر نشده'

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته "افرادی که هنوز به این بلیه شوم مبتلا هستند و نمی‌توانند مواد را از خود دور کنند" به سفر مکه نروند یا قبل از سفر شرایط فیزیکی مناسب را به دست آورند.

ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می‌گوید در چند سال گذشته هیچ زائر ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر نشده است.

سال گذشته در تیرماه ۱۳۹۱، حسین امیرعبداللهیان معاون وقت وزارت خارجه ایران از اعدام ۱۸ ایرانی به اتهام قاچاق مواد مخدر در عربستان خبر داده بود.

ایران به این اقدام عربستان اعتراض کرده بود.

به گفته آقای عبداللهیان این افراد که از اهالی مناطق جنوبی ایران بودند به اتهام قاچاق دو تن مواد مخدر در عربستان دستگیر شده بودند.