'امپراتوری اقتصادی' آیت‌الله خامنه‌ای و کاهش تحریم‌ها علیه ایران

حق نشر عکس AP
Image caption با اجرای توافق ژنو، منع مبادلات تجاری با صنعت پتروشیمی ایران برداشته شده است

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که "امپراتوری اقتصادی" آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از سبک‌شدن تحریم‌های غرب علیه ایران نفع می‌برد.

اشاره این خبرگزاری به مجموعه "ستاد اجرایی فرمان حضرت امام" است که پیش‌تر در گزارش‌هایی به جزئیات فعالیت‌های آن پرداخته بود.

رویترز در گزارش‌های قبلی‌اش نوشته بود که این تشکیلات، با تحریم‌های غرب علیه ایران "رونق گرفته است."

این خبرگزاری در گزارشی تازه‌ نوشته است که با اجرای توافق ژنو بین ایران و کشورهای ۱+۵ و سبک‌شدن تحریم‌ها در روزهای اخیر، مجموعه اقتصادی ستاد اجرای فرمان امام منتفع می شود.

حمید واعظی، مدیرکل روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام، پیش‌تر و با انتشار مجموعه گزارش‌های قبلی رویترز درباره این تشکیلات، گفته بود که این گزارش‌ها فاصله زیادی با واقعیت دارد و صحیح نیست.

در گزارش تازه خبرگزاری رویترز به این نکته اشاره شده که بخشی از فعالیت‌های ستاد فرمان امام در صنعت پتروشیمی است و طبق توافق ژنو، تحریم مبادلات تجاری مرتبط با محصولات پتروشیمی ایران رفع شده است.

روز دوشنبه و با آغاز اجرای توافق شش‌ماهه ایران و قدرت‌های جهانی، دولت آمریکا اعلام کرد ۱۴ شرکت پتروشیمی ایرانی را از فهرست سیاه خود خارج کرده و تجارت با آنها طی شش ماه آینده مشمول تحریم نیست.

رویترز می‌گوید که در این فهرست سه شرکت از زیرمجموعه ستاد فرمان امام قرار دارند؛ شرکت‌های قائد بصیر، مرجان و صدف.

اما سخنگوی ستاد فرمان امام این ادعا را رد کرده و به رویترز گفته که سرمایه این مجموعه اقتصادی در بخش پتروشیمی جزئی است و فقط شامل شرکت قائد بصیر می‌شود.

'امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری'

حق نشر عکس NA
Image caption خبرگزاری رویترز تاکید کرده تا جایی که مدارک نشان داده، آیت‌الله خامنه‌ای از سرمایه این ستاد "استفاده شخصی" نکرده است.

کمتر از هفت ماه پیش بود که دولت آمریکا، مجموعه ستاد اجرای فرمان امام و ۳۷ شرکت را که به گفته آمریکا زیرمجموعه این ستاد است به فهرست طولانی افراد و شرکت‌های ایرانی تحریم‌شده اضافه کرد.

نام سه شرکتی که تازه رفع تحریم شده‌اند هم در آن فهرست به چشم می‌خورد.

رویترز در مجموعه گزارشی که در میانه آبان ماه منتشر کرد، گفته بود‌: "با این که غرب با تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها، مدام فشار را بر اقتصاد ایران تشدید می‌کند تا بلکه برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند، ستاد فرمان امام با فعالیت‌های عظیمی که دارد، منبع مالی مستقلی برای پشتیبانی آیت‌الله خامنه‌ای فراهم می‌کند."

خبرگزاری رویترز تاکید کرده بود تا جایی که مدارک نشان داده، آیت‌الله خامنه‌ای از سرمایه این ستاد استفاده شخصی نکرده است.

این گزارش تفصیلی، ارزش دارایی‌های "ستاد" را حدود ۹۵ میلیارد دلار تخمین زده بود.

در پی تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران و تایید این موضوع توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بخشی از تحریم‌های خود علیه ایران را تعلیق کرده‌اند.

این تصمیم شامل تحریم بیمه، حمل و نقل نفت خام به مقصد مشتریان فعلی، محصولات پتروشیمی و فلزات گران‌بها و چند مورد دیگر است.

مطابق توافق ایران و گروه ۱+۵ که در پاییز سال جاری در ژنو سوئیس به دست آمد، تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی و تعلیق بخشی از تحریم‌های ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، برای یک دوره زمانی شش ماهه خواهد بود.

قرار است ایران و قدرت‌های جهانی در هفته‌های آینده مذاکرات را درباره سایر موضوعات مرتبط با برنامه اتمی ایران و تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا آغاز کنند.

مطالب مرتبط