جوان دستفروش در مترو تهران خودکشی کرد یا روی ریل افتاد؟

حق نشر عکس rhaikargar
Image caption گروه "دانشجویان مدافع رهایی طبقه کارگر"، در اعتراض به مرگ این دستفروش مقابل شهرداری تهران تجمع کردند

با گذشت حدود یک هفته از مرگ یک جوان دستفروش در ایستگاه مترو گلبرگ تهران، روایت های ضد و نقیض و متفاوت درباره علت آن ادامه دارد. روابط عمومی شرکت متروی تهران علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده است.

خبرگزاری مهر در روز ۲۸ مهر، روز حادثه، گزارش داده بود: "ظهر امروز مرد جوانی که در ایستگاه گلبرگ منتظر رسیدن قطار بود تعادل خود را از دست می دهد و به داخل ریل سقوط می کند با وجود توقف قطار جوان جان خود را از دست می دهد. به گفته شاهدان مرد قصد خودکشی نداشته و تنها تعادل خود را از دست داده بود و در اثر برخورد با قطار سر این جوان از بدنش جدا می شود."

اما این خبرگزاری امروز، پنج‌شنبه ۳ بهمن، با انتشار روابط عمومی مترو نوشت:"با بازبینی فیلم های ضبط شده از طریق دوربین های تعبیه شده در ایستگاه دریافتند که این فرد جوان دستفروش نبوده و بدون هیچ نوع مشاجره لفظی، خودکشی کرده است و موارد مطروح از سوی برخی از رسانه ها از اساس کذب محض است."

روزنامه اعتماد نوشته است: ۵ روز پس از این حادثه این جوان مجهول الهویه اعلام شده، اما مردم و دستفروشان داخل قطارها فرد متوفی را یک "دستفروش کردزبان معرفی می‌کنند که سفره می‌فروخت."

براساس طرح شهرداری تهران قرار بود از ۲۸ دی‌ماه طرح جمع آوری دستفروشان مترو اجرا شود.

شاهدان عینی این حادثه، برخورد ماموران مترو با دستفروشان را نامناسب می‌دانند و می‌گویند آنها وسایل دستفروشان را از آنها گرفته و با توهین به این افراد آنها را از داخل واگن‌ها به بیرون هل می‌دهند، از بلندگوها هم مدام اعلام می‌کنند که مسافران در صورت دیدن دستفروشان، آنها را به ماموران مترو گزارش دهند.

زن دستفروشی که در همین مسیر دستفروشی می‌کند، به روزنامه اعتماد گفته: "من زمانی که این اتفاق افتاد آنجا نبودم اما از دوستانم که آنجا بودند شنیدم که جوانی حدودا ۲۶، ۲۷ ساله سفره‌فروش بوده که حین فرار از دست ماموران تعادل خود را از دست می‌دهد و داخل ریل می‌افتد و قطار از رویش رد می‌شود."

یکی از مسافران به روزنامه اعتماد گفته: "آن روز حدود ظهر ماموران آن مرد را از داخل قطار توقیف کرده و او را از قطار خارج کردند. او هرچه التماس می‌کرد که اموالش را به او برگردانند به حرف او توجهی نکردند. این باعث شد او عصبی شود و چند بار تهدید کرد که خودش را جلوی قطار می‌اندازد و بعد هم همین‌ کار را کرد."

یکی دیگر از مسافران مترو با اشاره به اینکه دستفروشان در شلوغی مترو مزاحمت زیادی ایجاد می‌کنند، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این به آن معنا نیست که باید با این افراد برخورد اینچنینی شود، اکثر دستفروشان مشکل مالی دارند، باید با این همه گرانی هزینه زندگی را تامین کنند، اما توقیف وسایل آنها و برخورد فیزیکی با آنها درست نیست، با اینکه از هفته پیش مدام در بلندگوها به مسافران اعلام می‌شود دستفروش‌ها را معرفی کنید اما اکثر مسافران به کمک دستفروش‌ها می‌آیند و تا مامور می‌بینند به دستفروش‌ها هشدار می‌دهند."

برخی از مسافران مترو با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با دستفروشان به کیفیت خوب و قیمت ارزان تر محصولات ارائه شده توسط دستفروشان اشاره می‌کنند و معتقدند همین مسئله باعث برخورد با دستفروشان شده است.

یکی از این مسافران با تاکید بر ارزان‌تر بودن خرید در مترو به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "خرید مترویی برای طبقه متوسط هم سرگرم کننده است هم صرفه جویی اقتصادی محسوب می‌شود، دیگر لازم نیست برای خرید به مغازه رفت و یک سری از خریدها هم مخصوص مترو است."

همچنین یک گروه مدافع کارگران دیروز، چهارشنبه دوم بهمن‌ماه، با تجمع در مقابل شهرداری و انتشار بیانیه‌ای خواستار رسیدگی به وضعیت دستفروشان شدند.

در بخشی از بیانیه آنها آمده است: "چند روز پیش، جوانی دستفروش در نتیجه طرح پلیسی-امنیتی برخورد با دستفروشان، در ایستگاه متروی گلبرگ خودکشی کرد. این اتفاق دلخراش، مطمئنا فقط معلول رفتار نادرست مامورین مترو نیست چرا که در طول سال‌های اخیر فشار اقتصادی و امنیتی بر فرودستان همچنان در حال افزایش است."

اما مسئولان مترو تهران و روابط عمومی این سازمان تاکید دارند که این یک "خودکشی عادی بوده و رسانه‌ها قصد برجسته کردن آن را دارند."