انتشار مجموعه ای از 'پرونده های امنیتی' دوران بعد از انقلاب ایران

مرکز اسناد حق نشر عکس a
Image caption مرکز اسناد انقلاب اسلامی می‌گوید مجموعه اسناد امنیتی سال‌های اول جمهوری اسلامی "برای اولین بار" منتشر می شود

مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران به انتشار مجموعه ای از "پرونده های امنیتی جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۵۹" پرداخت.

این مجموعه، در قالب کتابی تحت عنوان "صخره سخت" انتشار یافته که به گزارش واحد مرکزی خبر، وابسته به رادیو – تلویزیون سراسری ایران، سه شنبه ۸ بهمن (۲۸ ژانویه) رونمایی شده است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی می گوید چنین مجموعه ای "برای اولین بار" است که منتشر می شود.

در جمهوری اسلامی ایران، در گذشته نیز کتاب هایی بر مبنای اسناد دستگاه های امنیتی منتشر شده اما در این کتاب ها، اسناد مرتبط با یک موضوع مشخص - و نه یک دوره زمانی خاص - وجود داشته است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تحت مدیریت روح‌الله حسینیان، از نمایندگان عضو تشکل تندروی "جبهه پایداری" در مجلس نهم قرار دارد.

مولف این کتاب نیز، محمدحسن روزی طلب از نویسندگان سایت "رجانیوز" منسوب به جبهه پایداری است.

وی در مراسم رونمایی این کتاب، دلیل پرداختن به پرونده های امنیتی سال های اول عمر جمهوری اسلامی را مقابله با "تصویر مغشوشی" دانسته که از عملکرد دستگاه اطلاعاتی ایران در اوایل انقلاب ارائه شده است.

وی افزوده است که اسناد مندرج در کتاب او، " تصویر دیگری" را ارائه می کنند.

محمدحسن روزی طلب دیروز در مصاحبه با خبرگزاری فارس، وعده داده بود که می خواهد در "بحث پرونده‌های امنیتی در جمهوری اسلامی ایران" تالیفاتی دیگری را نیز منتشر کند.

آقای روزی طلب از منتقدان سرسخت اکبر هاشمی رفسنجانی محسوب می شود و در سال ۱۳۹۰ کتابی تحت عنوان "تکیه گاه" را علیه آقای رفسنجانی منتشر کرده است. ناشر آن کتاب نیز، مرکز اسناد انقلاب اسلامی بوده است.

در حالی که در بسیاری از کشورهای دنیا، اسناد محرمانه بعد از چند دهه توسط دستگاه های حکومتی برای اطلاع عمومی منتشر می شوند، در ایران اطلاع از این اسناد و به ویژه مدارک مربوط به دستگاه های اطلاعاتی، در انحصار نهادهای حکومتی است.

در این کشور، برخی موسسات انتشاراتی نزدیک به نهادهای اطلاعاتی، در موارد خاص به انتشار کتاب هایی بر مبنای این اسناد می پردازند.

بسیاری از منتقدان و حتی موافقان حکومت ایران، موسسات منتشر کننده چنین کتاب هایی را به انتشار گزینش شده اسناد و مدارک تاریخی متهم می کنند.