گزارش آتش‌نشانی تهران به شورای شهر درباره حادثه خیابان جمهوری

حق نشر عکس Fars

با گذشت دو هفته از حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری تهران که منجر به مرگ دو زن شد، رضا خوشزاد، رئیس سازمان آتش نشانی استان تهران، امروز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه در شورای شهر گفت: "در این حادثه پنج نفر تصمیم می‌گیرند و تا آخرین لحظه در اتاق می‌مانند و نجات پیدا می‌کنند. اما دو نفر دیگر از پنجره آویزان می‌شوند که متاسفانه فوت می‌کنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام مسئول با نمایش تصاویر این کارگاه پوشاک پس از آتش سوزی گفت: "تمامی وسایل این اتاق از جمله سبدهای پلاستیکی، چرخ‌های خیاطی و نخ‌ها سالم مانده‌اند. اضطراب در همه موارد وجود دارد و عاملی می‌شود که رفتارها قابل پیش‌بینی نباشند."

آقای خوشزاد با اشاره به اینکه در اثر نقص فنی در یک سانحه آتش سوزی در کانادا ۳۲ نفر کشته شدند، گفت: "از اعضای شورای شهر تهران و شهرداری و سایر نهادهای نظارتی خواهش می‌کنم این حادثه را مبتنی بر شرایط و عملکرد سازمان آتش‌نشانی بررسی کنند. نمی‌شود بگوییم نقص فنی دستگاه مربوط به رئیس سازمان آتش‌نشانی است ولی در کاهش زمان عملکرد سازمان و اقدامات خوب سازمان، ریاست هیچ نقشی نداشته است."

رئیس سازمان آتش نشانی در بخش دیگری از گزارش آتش سوزی خیابان جمهوری در شورای شهر عنوان کرد که کشته شدن آن دو نفر، چه در اثر نقص فنی بوده باشد چه در اثر خطای انسانی، علت اصلی حریق عوامل دیگری بوده است که "عمده‌ آنها عدم توجه به نکات ایمنی و بی‌مبالاتی مالکین این مجتمع بوده است."

احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران پس از ارائه گزارش رئیس آتش نشانی، با اشاره به اهمیت بحث نجات در دنیا گفت: "این دو عزیز جان خود را از دست داده‌اند و نباید اینطور می‌شد. در مجموع دوستانمان در شهرداری باید در بحث تجهیزات خود در سازمان آتش‌نشانی بازنگری داشته باشند. اگر نقص فنی نردبان و باز نشدن آن را بپذیریم چگونه می‌توان شلنگ‌هایی که آب می‌دادند را توجیه کرد. در این حادثه آقای قناعتی در محل بودند و شلنگ‌هایی که از همه جای آنها آب نشت می‌کرد را مشاهده کردند، آیا این هم شرکت سازنده مشکل داشته است که شلنگ‌ها آب می‌دادند؟"

آقای دنیامالی همچنین با اشاره به پایان مدت معاینه فنی نردبان‌های هیدرولیک آتش نشانی اعلام کرد: "اگر مهلت سرویس تایم (معاینه فنی) در سوم دی‌ماه به پایان رسیده بوده چرا سازمان آتش‌نشانی در روز و محلی که سران قوا خدمت مقام معظم رهبری بودند و باید در آمادگی کامل باشند از این تجهیزات استفاده کرده است."

در پی بروز آتش‌سوزی در یک ساختمان تجاری در خیابان جمهوری تهران در روز یکشنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه)، دو زن کارگر که برای فرار از شعله های آتش از پنجره‌های طبقه پنجم ساختمان آویزان شده بودند، سقوط کردند و جان باختند.

پس از انتشار عکس های مربوط به این آتش سوزی و صحنه‌‌ سقوط این زنان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، برخی از شاهدان این حادثه از "ضعف سیستم آتش نشانی و باز نشدن پله‌های نردبان آتش نشانی" خبر دادند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی چند روز پس از این حادثه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: "یکی از نردبان‌های هیدرولیکی در پایین ساختمان مستقر و جک نردبان زده شد، اما متاسفانه به دلیل اشکال فنی در قطعات کامپیوتری دستگاه، پله‌های نردبان باز نشد. باز شدن پله‌ها و استقرار نردبان یک یا دو دقیقه طول می‌کشد که در همین زمان کوتاه یکی از خانم‌ها به علت عجله خود را به پایین پرتاب و نفر دوم نیز تا باز شدن نردبان هیدرولیکی دوم خود را به پایین انداخت."

مطالب مرتبط