نفربرهای ارتش ایران به روستاهای محصور در برف در گیلان اعزام شدند

حق نشر عکس ugc
Image caption بندر انزلی، عکس از کمیل

در پی ادامه بارش برف در شمال ایران و مسدود شدن راههای ارتباطی، روابط عمومی ارتش امروز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه اعلام کرد: "پس از دریافت گزارش از استانداری گیلان مبنی بر محصور شدن اهالی محترم روستای آب کنار و چندین روستای دیگر استان گیلان در برف و کولاک و وجود شرایط بحرانی در منطقه مذکور، نفربرهای تیپ ۲۱۶ زرهی نیروی زمینی آجا به منظور امداد رسانی به منطقه اعزام شدند."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارتش، سرتیپ محمد محمودی، معاون اجرایی و رئیس ستاد بحران ارتش نیز از اعزام چند هلیکوپتر ارتش به مناطق بحران زده در استان های گیلان و مازندران خبر داده است.

سرتیپ محمدی گفته است که هیلکوپترها آماده هستند تا پس از مناسب شدن شرایط جوی فعالیت امدادرسانی خود را آغاز کنند.

روز گذشته سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران هم به نیروهای سپاه در استان های گیلان و مازندران دستور داده بود که در امر امدادرسانی شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، ۱۸ گردان سپاه در استان گیلان و ۱۲ گردان در استان مازندران کار امدادرسانی به مردم و کمک به دستگاه‌های مسئول را انجام دادند.

براساس این گزارش، نیروی هوافضای سپاه هم برای پشتیبانی هوایی جهت رفع نیازهای احتمالی سپاه‌های استانی و ستاد بحران اعلام آمادگی کرده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به وزیران کشور، نیرو و راه دستور داده است که هرچه سریع تر شرایط را برای تامین آب، برق و وسایل گرمایشی و ارائه خدمات مناسب به شهروندان بحران زده در منطقه فراهم کنند.

جاده‌ها باز می‌شود

در بخش‌هایی از استان های مازندران و گیلان، شدت بارش به حدی است که ارتفاع برف در برخی مناطق به بیش از دو متر رسیده است.

به گفته شاهدان محلی، در برخی مناطق ماشین‌های برف روب مشغول پاکسازی راهها و معابر هستند. در برخی از روستاها نیز تلاش‌ها برای بازشدن راهها ادامه دارد.

سپاه گیلان اعلام کرده که ۷۰ دستگاه خودروی کمک‌دار و ۳۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین برای برف‌روبی و بازگشایی مسیرهای مسدود شده روستایی استان مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، راههای بیش از ۱۰۰ روستا مسدود شده است. برف همچنین موجب قطع برق و آب در برخی از مناطق این استان شده است.

کنکور ارشد به تعویق افتاد

مهدخت بروجردی، مدیر روابط عمومی وزارت علوم اعلام کرده است: "با توجه به شرایط بد جوی در استان‌های شمالی، آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۳ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی یک هفته به تعویق افتاد."

به گفته خانم بروجردی آزمون ارشد در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه برگزار خواهد شد.