مولوی عبدالحمید: سربازان ایرانی را آزاد کنید

حق نشر عکس abdolhamid.net

مولوی عبدالحمید، امام جمعه سنی مذهب‌های زاهدان و از برجسته‌ترین روحانیون سنی ایران، خواهان آزادی مرزبانان ایرانی شده است.

مولوی عبدالحمید گفته است اقدامات این چنینی به ضرر منطقه سیستان و بلوچستان است و از گروگان‌گیرها خواسته است "دست از این کارها بردارند و مرزبانان سرباز را آزاد کنند."

شنبه این هفته جیش‌العدل، گروه مسلح مخالف دولت ایران که خود را هوادار حقوق سنی‌ها معرفی می‌کند، اعلام کرد ۵ مرزبان ایرانی را به گروگان گرفته است. تصور می‌شود سربازان گروگان‌گرفته شده ایرانی به منطقه‌ای در پاکستان منتقل شده باشند.

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و امور کنسولگری وزارت خارجه ایران، از انجام رایزنی‌هایی برای آزادی مرزبانان ایرانی خبر داده است. آقای قشقاوی گفته است: "رایزنی‌های صورت گرفته در مورد موضوع اخیر همچون موارد مشابه قبلی تا قبل از حصول نتیجه رسانه‌ای نمی‌شود."

پیش از این گروه جیش العدل با انتشار بیانیه‌ای در وبلاگ خود از ایران خواست برای آزادی مرزبانان ایرانی، ۳۰۰ زندانی سنی را آزاد کند.

حق نشر عکس non
Image caption عکس از وبلاگ جیش‌العدل

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، با "تروریستی" دانستن گروه جیش العدل، تعامل با این گروه را رد کرده و گفته است: "طرف حساب ما دولت پاکستان است و اگر مذاکره‌ای قرار است انجام شود، خود آن‌ها باید این کار را بکنند."

'زنان سنی زندانی سپاه در سوریه'

جیش‌العدل برای آزادی سربازان گروگان گرفته شده از ایران خواسته است که ۵۰ عضو زندانی جیش العدل، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

این گروه دیشب فیلم کوتاهی را از سربازان ایرانی گروگان‌گرفته‌شده، در حالی که روی زمین نشسته‌اند، منتشر کرده است.

این اتفاق واکنش گسترده‌ای در افکار عمومی ایران برانگیخته است و بسیاری از ایرانیان با محکوم کردن جیش‌العدل و ابراز همدردی با گروگان‌ها، خواهان آزادی سربازان شده‌اند.

جیش‌العدل تهدید کرده است که اگر حکومت ایران به خواسته‌هایش توجه نکند دوباره به اقدامات مشابهی دست خواهد زد.

پیش از این و در آبان امسال این گروه مسئولیت قتل بیش از ۱۰ مرزبان نیروی انتظامی ایران را بر عهده گرفت. در پی آن واقعه، دادستان زاهدان اعلام کرد که ۱۶ نفر از "افراد شرور که پیش از این حکم اعدام آنها در مراجع عالی قضایی به تایید رسیده بود ولی بنا بر دلایلی اجرای حکم آنها به تعویق افتاده بود" اعدام شدند.

برخی گروه‌های حقوق بشری می‌گویند پس از گروگان‌گیری هفته گذشته نیز ۱۵ زندانی بلوچ در چابهار اعدام شده‌اند اما منابع رسمی در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.