نامه دراویش گنابادی به روحانی: فریاد‌ها را در گلو، به کینه بدل نکنید

حق نشر عکس Reuters

نه تن از وکلای زندانی و فعالان حقوق دراویش از زندانهای اوین و شیراز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، خواستار رسیدگی به وضعیت دراویش زندانی شدند.

به گزارش سایت مجذوبان نور، که به دراویش گنابادی نزدیک است، در بخشی از این نامه نوشته شده که: "به بایکوت خبری دراویش پایان ببخشید. فریاد، آخرین واکنش ستمدیده در برابر ستم است. محروم کردن او ‌‌نهایت جنایت است. فریاد‌ها را در گلو، به بغض و کینه مبدل نکنید."

امضا کنندگان این نامه با اشاره به خواست آقای روحانی مبنی بر اظهار نظر جامعه علمی در مورد مذاکرات هسته‌ای و حقوق شهروندی، به آقای روحانی پیشنهاد کردند: "زندانیان سیاسی، در برابر افکار عمومی و در یک فضای عادلانه و منصفانه با رعایت کلیه تشریفات و اصول دادرسی، مورد محاکمه مجدد قرار گیرند، تا عدم استقلال و تحت نفوذ متنفذین قرار داشتنِ برخی قضات در نظام قضایی و مظلومت و برائت زندانیان سیاسی و عقیدتی بر همگان روشن شود."

حمیدرضا مرادی سروستانی، مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، افشین کرم‌پور، امید بهروزی، مصطفی عبدی، رضا انتصاری و کسری نوری از فعالان زندانی حقوق دراویش، از امضا کنندگان این نامه هستند.

این زندانیان همچنین در بخش دیگری از نامه خود با اشاره به موضوع حصر نوشتند: "آنچه مردم از حصر دیده و شنیده‌اند، حصر پیداست، مانند حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد. اما حصر پنهانی نیز وجود دارد که سال‌هاست بر مشایخ و بزرگان این طریقت تحمیل شده است. هر چند اساسا مجازات حصر بدون برگزاری دادگاه و حکم محکمه ظلمی فاحش است. اما فاجعه بار‌تر آن است که با ترفندهای اطلاعاتی و تهدید و زور، مخفی نگه داشته شود."

حکومت ایران از حدود یک سال و نیم پیش، تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آنها را دستگیر کرده، برخی از آنها به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

اعمال فشار بر این دراویش از سال ۱۳۸۴ شدت گرفته و از آن زمان تا کنون، تعدادی زیادی از آنها بازداشت و چند حسینیه و محل تجمعشان تخریب شده است.

مطالب مرتبط